ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Inline Alpine Slalom, mladý sport se stoupající popularitou

O sportech

V dnešní době ví asi každý co je to inline, neboli kolečkové brusle.  Ale co je to vlastně Inline Alpine Slalom, rozšířená verze tohoto trendy sportu?

Inline Alpine Slalom je poměrně mladý sport, původně založený jako letní příprava pro alpské lyžování, kdy pro některé kluby bylo náročné objíždět v letní sezoně Alpské ledovce. Sníh, sjezdovky a zavrtané tyče nahradil asfalt a litinové podstavce, do kterých se dá bezpečně připevnit klasická kloubová tyč, potřebná k našemu sportu. Stejně jako v alpském lyžování, i my jezdíme více variant, jako je slalom, obří slalom, paralelní slalom a týmové soutěže. 

Pravidla jsou jednoduchá. Jede se dvoukolový závod, v předem postavené a řádně prohlédnuté trati, měřený na čas. Podmínkou úspěšného absolvování závodu, je přesné projetí všech branek v obou kolech. Cílem je samozřejmě být ze všech nejrychlejší. Závodí se v různých věkových kategoriích, od těch nejmenších, až po kategorie Masters, odděleně ženy a muži. Inline Alpine Slalom může dělat kdokoli, v jakémkoli věku, pokud se udrží na kolečkový bruslích a má odvahu pustit se z kopce do připravené tratě s brankami. Tento sport je vhodný ať už jako původní záměr, letní příprava pro lyžaře, tak pro nadšené sportovce, kteří si rádi zabruslí  nejen po rovině, chtějí si zkusit něco nového, a také si chtějí zvýšit svoji stabilitu, obratnost a dynamiku.

Co k našemu sportu potřebuji? Základní výbavou je helma, chrániče páteře, dlaní, loktů a kolen, popřípadě holení, doporučujeme i chránič kostrče a stehen, a samozřejmě kolečkové brusle, které smí mít tři až pět koleček. Ve vyšších věkových kategoriích závodníci také používají hůlky, kterými závodník sráží kloubové slalomové tyče směrem od sebe, aby měl co nejkratší a nejrychlejší trať. 

V České republice se tomuto sportu věnuje kolem 150 inlinistů, ať už vrcholových závodníků objíždějících závody po celém světě, po závodníky užívající si tento sport pro radost v  ČR, trenérů, rozhodčích, rodičů a dalších, aktivně se zúčastňujících. Velkou výhodou tohoto sportu je, že rodiče mohou provozovat Inline Alpine slalom spolu s jejich dětmi. Trendem dnešní doby v České republice jsou přibývající závodníci v kategorii Masters, především z řad tatínků :). Další výhodou je cenová náročnost. Do začátku stačí kolečkové brusle a základní výbava, a pak už jen chuť trénovat, zlepšovat se a objíždět závody. Samozřejmě se stoupající výkoností je třeba kvalitnější materiál a vybavení, ale i přesto si myslím, že finanční náklady jsou přijatelné.

A jak tedy začít? V České republice se pravidelně pořádá seriál CILA Cup, neboli Český pohár. Kalendář závodů, propozice a kontakty naleznete na oficiálních stránkách www.czechinline.cz . Na těchto stránkách naleznete také odkazy na fotografie a videa, která vám více nastíní podstatu našeho sportu. V poslední řadě zde také naleznete kontakty na vedení organizace CILA. V případě zájmu se nebojte kohokoli z nich kontaktovat, a on už vás odkáže na nejbližší sportovní klub, nebo tréninkovou skupinu, na kterou se můžete dorazit nejen podívat, ale v případě zájmu se můžete také domluvit na vyzkoušení a připojení se k tréninkům. 

Důležité je nebát se, a chtít na sobě pracovat. Já jako trenér Inline Alpine Slalomu v Lyžařském klubu Jirkov vám můžu přiblížit průběh našich treninků. Sezona nám začíná jak sleze sníh a vysvitne sluníčko, které nám osuší silnice. Nikdo se nepostaví hned na vrchol kopce, a nesjíždí dolů :) . Teď začíná tvrdá dřina. Je potřeba získat jistotu a stabilitu na bruslích, ale také pořádnou fyzičku, a to všechno pěkně na inline stezce, okruhu a jiných místech, kde se dá bruslit po rovině. Postupně s přibývajícími kilometry v nohách přecházíme na mírné kopce, kde trénujeme pomocné cviky, jízdu v kuželích, postupem času i v tyčích, ale také trénujeme stabilitu a jistotu například na rampách ve skate parku. To znamená, že střídáme silové tréninky, s tréninky stability, dynamiky a techniky jízdy v kloubových tyčích. Čím se blíží závodní sezona, tím více pilujeme techniku a přecházíme na prudší svahy. S prvními závody přijde první porovnání, jak byl trénink úspěšný, popřípadě co v tréninku změnit. Závodní sezona trvá přibližně od května do září. Po posledním závodu už proběhne jen pár tréninků pro radost, vytyčíme si cíle do další sezóny, na kterých budeme další rok pracovat. Přes zimu nabereme nějaké fyzické síly na trénincích v tělocvičně, a kolotoč může začít nanovo. 

Doufám, že jsem vám Inline Alpine Slalom přiblížila a nalákala spoustu z vás se k nám přidat, přijít si vyzkoušet nejen závodění, ale také přijít se podívat a podpořit naše závodníky v závodech pořádaných po celé České republice. 

Zajímavé odkazy:

Facebooková stránka CILA

Video: Pojďte s námi na inline

Video: Mistrovství ČR v inline slalomu

Video: MČR Inline Slalom Kralupy 2015

Barbora Procházková

LK Jirkov

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]