ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Czech Inline Alpine Slalom (CILA) a Inline Slalom v České republice

O sportech

Inline Alpine slalom původně vznikl jako příprava na sjezdové lyžování. Základem bylo získat dobrou stabilitu a dynamiku pro zimní závody ve slalomu. Lyže jsme vyměnili za kolečkové brusle, místo vrtání do sněhu jsme použili litinové podstavce a celkově sníh za alfaltové povrchy veřejných komunikací. Postupně jsme začali organizovat různé soutěže a závody. Průkopníkem byl například Lyžařský klub Jirkov, který uspořádal první závody již v roce 2001, nejdříve v kuželích a od roku 2003 už ve slalomových tyčích. Ale závodilo se i jinde v republice, např. v Kralupech nad Vltavou. Mezi nejpilnější v rozvoji tohoto sportu patřili v Evropě alpské země jako Itálie, Rakousko, Švýcarsko, ale nejpopulárnější je tento sport stále především v Německu. V dnešní době se náš sport rozšířil do celého světa a v zámořských státech je stále více oblíbený například v Japonsku.

Postupem času se však styl inline slalomu začal odlišovat od zimní obdoby, a tak vznikla asociace Czech inline alpine (dále jen CILA), které začala působit v roce 2005. Od roku založení prošla CILA mnoha lety zkušeností, které se aplikovaly jak při tréninku, tak při pořádání jednotlivých závodů. Dnes CILA sdružuje oddíly a závodníky z celé republiky, členská základna se pohybuje v rozsahu okolo 120 členů od těch nejmladších, až po kategorii masters. Řada z nich jsou stále aktivní závodníci v alpském lyžování. Potupem času se ale stále více závodníků specializuje pouze na inline slalom, avšak spolupráci se Svazem lyžařů jsme neukončili. Například v těch nejmladších kategoriích je jeden závod inline slalomu započítáván i do Krušnohorského pohárku v lyžování.

Společenství CILA již dlouhá léta spolupracuje s mezinárodní federací kolečkového bruslení (FIRS), do které byla v roce 2013 začleněna. Dalšími našimi kooperátory je mezinárodní asociace pro inline slalom FIRS -RAD, která zaštítila celý seriál závodů vedený jako Světový pohár. Díky těmto federacím se náš sport dostal do povědomí veřejnosti a vzbudil vyšší zájem. Nyní má i náš sport, jako spousta ostatních čekajících, šanci na zařazení do programu letních Olympijských her.

CILA pořádá každoročně seriál republikových závodů CILA Cup, Mistrovství České republiky ve slalomu a v obřím slalomu. Již v roce svého vzniku se stala pořadatelem prvního závodu Evropského poháru v Čechách a od té doby se u nás konají závody Evropského či Světového poháru každoročně. Několikrát se v České republice konalo i Mistrovství Evropy žáků, juniorů či dospělých. V letošním roce se v České republice budou pod záštitou CILA konat 2 závody Světového poháru – 19.6.2016 v Turnově a 25.-26.2016 ve Vysoké Peci u Jirkova, kde proběhne i Mistrovství Evropy Masters.

Ale nejen v pořadatelské činnosti má CILA úspěchy. Naši závodníci se pravidelně od svého vzniku zúčastňují mezinárodních závodů, seriálu závodů Evropského i Světového poháru, Mistrovství Světa či Evropy. V jednotlivých kategoriích obsazují přední pozice. Například v loňském roce ve Světovém poháru se v celkovém hodnocení umístila Gabriela Kudělásková (SKP Brno) na 6. místě, Jan Möller (KL Turnov) na 8. místě, Barbora Procházková (LK Jirkov) na 9. místě a další čtyři závodníci skončili do 25. místa. Na Mistrovství Evropy vybojovala Gabriela Kudělásková 3. místo a na Mistrovství Evropy žáků pak Nikola Pospíšilová (LK Jirkov) 10. místo.

Zatím největšího úspěchu dosáhlo naše reprezentační družstvo na Mistrovství světa v roce 2014 v Německu, kde se soutěžilo ve čtyřech disciplínách – slalomu, obřím slalomu, paralelním slalomu a závodu družstev. Kromě čtyř umístění v elitní desítce přivezl náš tým ve složení G. Kudělásková, B. Procházková, P. Brandtner a J. Möller i medaili v barvě bronzu ze závodu družstev. Tento výsledek bychom chtěli zopakovat a raději i vylepšit letos, kdy se Mistrovství světa bude pořádat na dvě části a to ve slalomu a paralelním slalomu 4.-5.6.2016 v Německu, a v obřím slalomu a závodu družstev 12 -14.8.2016 ve Španělsku.

Závěrem bych chtěla dodat, že Inline slalom je pro každého, ať už bývalé nebo i stále aktivní lyžaře, tak i pro inline nadšence jakéhokoli věku, kteří by chtěli zkusit něco nového. V našich řadách přivítáme s radostí každého, kdo by si tento sport chtěl vyzkoušet, a popřípadě se mu dále aktivně věnovat.

CILA

Zajímavé odkazy:

Oficiální stránky CILA

Facebooková stránka CILA

Video: Pojďte s námi na inline

Video: Mistrovství ČR v inline slalomu

Video: MČR Inline Slalom Kralupy 2015

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]