ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Cheerleading v České republice a Česká asociace Cheerleaders

O sportech

Anglický termín „cheerleading" vznikl spojením dvou termínů: cheer + leading = povzbuzování + vedení.

Za počátek cheerleadingu ve světě se považuje rok 1880, kdy byl na jistém fotbalovém utkání v americkém Princetonu zaznamenán první organizovaný pokřik, který byl tehdy ještě veden muži. Co je jistě velmi zajímavé a možná neočekávané - tento sport byl dlouho ryze mužskou záležitostí, ženy do něj začaly pronikat až po 2. světové válce. Z USA se pomalu rozšířil po celém světě.

V České republice začaly vznikat první týmy na počátku devadesátých let, především jako součást týmů amerického fotbalu. Dnes již u nás působí několik desítek cheerleadingových týmů, ať už u různých sportovních klubů či jako v dnešní době již rozšířenější „sportovní cheerleading“. Každý tým se zaměřuje více na jiný aspekt. Existující týmy lze rozdělit na ty, které se soustředí více na stunty, což jsou pro tento sport typické lidské zvedačky a pyramidy a týmy převážně taneční.

Prvním problémem s příchodem a rozvojem tohoto sportu do českých zemí bylo, jak jej vlastně správně pojmenovat. Do češtiny se totiž poněkud nepřesně překládá jako "roztleskávání". Pro mnohé nezasvěcené laiky tak bývá velkým překvapením, že součástí tohoto sportu je i jiná aktivita, než právě tleskání. Dnes se dá říci, že "tleskání" tvoří již jen okrajovou součást tohoto sportu. A snad i proto, aby se „roztleskávačky“ vymanily ze stereotypního pohledu, označují samy sebe přesnějším anglickým termínem cheerleaders.

Spolu s rozvojem cheerleadingu v Čechách bylo nasnadě vytvoření asociace, která by sportovce sdružovala a starala se o rozvoj tohoto odvětví. Právě proto vzniká v listopadu roku 2001 nezisková organizace -  Česká asociace cheerleaders (dále jen „ČACH“). ČACH sdružuje týmy, které se specializují na sportovní a taneční cheerleading. Členskou základnu v současné době tvoří více než 1 000 cheerleaders ve 30ti týmech z České a Slovenské republiky.

ČACH je národní sportovní autoritou pro oblast cheerleadingu, je členem České unie sportu (dále jen „ČUS“), Českého olympijského výboru (dále jen „ČOV"), European Cheer Union (dále jen „ECU“), International Cheer Union (dále jen „ICU“) a Sport accord.

Od svého založení pořádá ČACH jednou ročně oficiální Mistrovství České republiky v cheerleadingu, které je zároveň i nominační soutěží na Mistrovství Evropy. ČACH pořádá také soutěže Spirit Cheer Cup, Safari Cheer Cup a Roller Coaster Cup. Všechny tyto soutěže jsou zařazeny do České národní cheer ligy (dále jen „CNCL“).

Vedle soutěží ČACH připravuje a organizuje podpůrné a vzdělávací akce (semináře, školení, workshopy a kempy), poskytuje a zprostředkovává materiály a mnoho dalších pomůcek a informací stávajícím i novým týmům.

Dovolím si zde zmínit některé z hlavních úkolů ČACH – rozvoj, podpora a propagace cheerleadingu, vydávání pravidel a metodických materiálů, organizace celonárodních a mezinárodních soutěží, organizace a řízení účasti reprezentačních družstev na mezinárodních soutěžích, pořádání školení a kempů pro sportovce, trenéry i rozhodčí či podpora při zabezpečování materiálů a vybavení pro bezpečný rozvoj cheerleadingu.

Jak jsem již výše zmínila, v tuto chvíli se v průběhu sezóny konají na území České republiky 4 soutěže, které se s každým rokem těší vyšší a vyšší sportovní i divácké pozornosti. V dnešní moderní době je velkou výhodou pro diváky ze vzdálených oblastí samozřejmost On-line přenosu na mediálních kanálech, jako například TVCOM či facebook streamingu.

Sezonu každoročně otevírá Spirit Cheer Cup, v této sezóně se konal 21. 11. 2015 v Plzni. Letos se soutěž nesla v egyptském duchu, zúčastnilo se jí přes 800 soutěžících a rozdalo se celkem 970 medailí a 6 trofejí.

Následuje Roller Coaster Cup, jehož druhý ročník probíhal opět takřka za rohem od kolotočů a horských drah Matějské pouti, na pražské Letné, dne 19. 3. 2016 za účasti téměř 1 000 soutěžících.

Hlavní událostí celého cheerleadingového roku je každoročně Mistrovství České republiky s kvalifikací na mistrovství Evropy ECU Europeans, které následuje po kvalifikační Národní soutěži malých divizí. Letos se Mistrovství koná dne 30. 4. 2016 v prostorách oblíbené a zrekonstruované pražské haly TJ Královka.

Poslední soutěží cheerleadingového roku bude letos již 3. ročník slunného Safari Cheer Cup, což je jedinečná a originální „open air” soutěž přimo v prostorách ZOO Dvůr Králové, která mimo standardních i nestandardních soutěžních kategorií nabízí přenocování ve stanech přimo v zoologické zahradě! Letos soutěž proběhne 11. 6. 2016 a my se už těšíme na další divokou jízdu.

Pokud i Vás tento dynamický kolektivní sport zaujal, neváhejte navštívit naše internetové stránky, kde naleznete další detailní informace nebo se staňte našimi fanoušky na Facebooku

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]