ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Činnost ČMSA a sáňkařský sport v České republice

O sportech

Základním posláním naší asociace je zabezpečování sáňkařského sportu v České republice, organizace mistrovských soutěží v rámci rozpisu ČMSA a pomoc základním článkům v organizaci ostatních soutěží (poháry, memoriály, okresní a krajské přebory). Naše asociace je rozdělena na jednotlivé úseky, které zabezpečují jak vnitřní činnost svazu, tak i dále činnost reprezentačních družstev a jednotlivých komisí (komise mládeže, STK, hospodářská a disciplinární komise). Členská základna se skládá z rozhodčích, trenérů, ostatních funkcionářů, příznivců sáňkařského sporu a aktivních závodníků, celkem registrujeme 463 členů z 5 krajů. Během, roku jsou pořádány již zmiňované soutěže  - viz sportovní kalendář z předcházející sezony, nový se bude sestavovat a schvalovat v květnu 2016. Jak je patrné, soutěže se odehrávají v areálu sáňkařské dráhy ve Smržovce, kde je možnost v celém úseku dráhy přihlížet na samotnou soutěž. O účastníky a diváky je dobře postaráno, občerstvení je zajišťováno v sáňkařském sklípku. Dosažené časy sportovců jsou dobře viditelné na venkovních světelných tabulích  - start, cíl.      

Sáňkařský sport se provozuje na speciálních sportovištích, a to v našem případě na umělé dráze s přírodním ledem. Dráha ve Smržovce je vybudována jako nadzemní z betonu, skládá se ze čtyřech startovních objektů ( pánský dámský, dvojkový a žákovský) a  z deseti klopených zatáček. Celková délka této dráhy je 1021 m.    Všechny starty jsou opatřeny startovními fotobuňkami, odčítacími hodinami pro start. Čas se měří s přesností na 0,001 s. Samotný závod probíhá tak, že jsou provedeny minimálně 2 oficiální tréninkové jízdy a minimálně 2 finálové jízdy. Součet časů určuje vítěze.       

Pro letní soutěže jsou využívány závodní saně opatřené kolečky a pro zimní saně jsou kolečka nahrazeny ocelovými skluznicemi.   V průběhu samotné jízdy dochází v jednotlivých zatáčkách vlivem odstředivé síly k přetížení, toto má vliv na samotné jezdce, kteří se musejí velmi dobře fyzicky připravovat. Není to tedy o tom, že se na saně sedne a jen tak se jede. Sáňkař jako sportovec je připravován pro svoji sportovní kariéru všestranně, ovšem se speciálními prvky pro samotnou jízdu (dynamika, orientace v prostoru).

Finanční náročnost sáňkařského sportu je značná. Pro ilustraci uvádíme ceny základního vybavení od mládeže až po reprezentaci dospělých: závodní saně mládež – 25 -30 tis. Kč, junioři – 50-80 tis. Kč, dospělí – 100 tis a více. Kombinézy od 2tis – 8 tis. Kč, závodní boty 4 tis. Kč, přilba se štítem 5,5 tis. Kč, rukavice a hrabáky – 2,5 tis. Kč.   Náš svaz vybavuje a zabezpečuje všechna družstva. K této finanční náročnosti je třeba i přičíst cenu jedné jízdy na uměle chlazené dráze v zahraničí, která činí 25 EUR. Připočteme-li ještě náklady na ubytování, pojištění, stravování a cesty, řadíme se mezi sporty poměrně finančně náročné.

K vaší otázce jak získáváme nové adepty pro sáňkařský sport: v našich základních článcích, tzn. v TJ a oddílech jsou v průběhu roku organizovány náborové akce. Noví začínající sportovci nejprve své první jízdy absolvují na uzavřené silnici, kde se učí saně správně ovládat a později přijíždějí na sáňkařskou dráhu ve Smržovce, kde se již seznamují se samotným sáňkařským sportem na speciální dráze. Výběru talentované mládeže umožňujeme trénink a účast na závodech na uměle chlazených drahách v Evropě.  

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]