ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

TRIPrague závod - triatlon pohledem mladého závodníka Jakuba Janouška

Byli jsme fandit výherci naší facebookové soutěže o startovné na triatlonovém závodě TRIPrague 2015 - Jakubovi Janouškovi. Jakub závodí za TTK Slavia VŠ Plzeň. V Praze startoval v závodě Frekvence 1 MINI TRIPrague, tedy krátké variantě závodu. Celkově se umístil na skvělém druhém místě a stejně tak i ve své kategorii (20-29) let. Cílový čas: 53 minut a 14.1 vteřin nám všem ve SportCentralu udělal radost a Jakub má náš velký obdiv. Byli jsme zvědaví, co mladý závodník říká na první ročník tohoto zajímavého závodu v centru Prahy a také na něj samotného, proto jsme si pro něj připravili pár otázek.

SportCentral_TRIPrague

Výsledky Frekvence 1 MINI TRIPrague už známe. Co na ně Jakube říkáš? Jsi se svým výkonem spokojený?


Ano jsem, jen mě mrzí moje zaváhání na kole, kde jsem pár vteřin ztratil a v rozhodujícím běhu jsem již neměl sílu bojovat o první místo.

A co výsledky hlavního závodu? Měl jsi nějakého favorita?


Favoritem pro mě byl jednoznačně Filip Ospalý, která také vyhrál, ale více jsem byl zvědavý na svoje kamarády a soupeře, které znám z českého poháru. Příjemným překvapením pro mě pak byl výkon Tomáše Řenče, který si výborným během doběhl pro druhé místo.

Určitě ses na závod těšil. Jak se ti líbila atmosféra?


Závod jsem vnímal jako největší triatlonovou akci u nás a těšil se na velkou podporu fanoušků. Bohužel se ukázalo, že u nás stále triatlon nedostává příliš pozornosti od širší veřejnosti. Kolem trati jsem tak potkával jen známé a skalní přátele triatlonu a pár náhodných kolemjdoucích, kteří spíše nadávali, že nemohou projít.

SportCentral_TRIPrague_2SportCentral_TRIPrague_3

Start krátkého závodu byl společný s hand bikery. Je to taková zajímavost závodu TRIPrague. Co na to říkáš?


To vidím jako skvělý nápad - umožnit handicapovaným závodníkům se postavit na start a závodit společně s ostatními.

SportCentral_TRIPrague_4SportCentral_TRIPrague_5

A co tratě, organizace a plavání ve Vltavě?


Plavání kolem ostrova a pod mosty bylo divácky velmi atraktivní a i já jsem si to užil. Kvalita vody ve Vltavě byla pro závod dostačující, ale pití jsem radši nechal až na cyklistickou část J. Problém byl jen na startu, kde jsme dlouho čekali na startovní povel a museli šlapat vodu. Nezáviděl jsem to hlavně závodníkům bez neoprenů. Teplota vody byla kolem 18°C. Na cyklistické části byly v prvním kolem trochu problémy, když jsme se přimíchali do hlavního závodu. Všichni závodníci to měli nakonec ale stejné a tak to průběh závodu nenarušilo. Běžecká část byla také velmi atraktivní nejen pro diváky, ale i pro závodníky: po náplavce pod Vyšehrad, pak otočka k Národnímu divadlu a přes most do cíle. To jsem si moc užíval.

SportCentral_TRIPrague_6SportCentral_TRIPrague_7

 

SportCentral_TRIPrague_8SportCentral_TRIPrague_9

Na kole to po dešti asi trochu klouzalo. Viděli jsme tady i pár odřených zad. Jak se jelo tobě?


To byla i moje záda. Na otočce do posledního okruhu jsem velmi školácky zaváhal. Snažil jsem se co nejrychleji objet závodníky dojeté o kolo, a na kluzkých čarách silnice mi galuska podjela a kousek jsem jel po boku. Nic hrozného se nestalo a do posledního okruhu jsem si vezl jen pár odřenin, včetně spousty nadávek, kterými jsem se sám označoval.

SportCentral_TRIPrague_10SportCentral_TRIPrague_11

Svým umístěním jsi nás vážně překvapil. Když ses přihlásil do naší soutěže o startovné, nikdo takový úspěch nečekal. Máš ještě další podobné úspěchy?


Letos jsem z důvodu školních povinností neobjížděl všechny vrcholné akce u nás. Spíše jsem si vybral pár závodů, které mají hezkou trať a atmosféru. Dal jsem si také pár terénních triatlonů a závody krajského charakteru. Na těchto závodech se mi dařilo dobře a několikrát jsem dosáhl na stupně vítězů.

SportCentral_TRIPrague_12

Jsi tedy zkušený závodník. Mohl jsi s přehledem závodit v hlavním závodu. Jaký byl důvod, že jsi nakonec zvolit kratší tratě?


Zkušenosti už mám, ale to by bylo skoro jediné, na co bych se při hlavním závodě mohl spolehnout. Poslední dva měsíce jsem věnoval studiu a trénování šlo stranou. Dalším důvodem byla i změna cyklistické trasy hlavního závodu. Místo jednoho okruhu směrem na Karlštejn se jely okruhy tři, po přivaděči směrem na Strakonice. Tím se pro mě trať stala méně atraktivní a ve spojení s nedostatečným tréninkem jsem věděl, že bych si závod neužil.

Triatlon je hodně náročný sport. Jak moc nebo často trénuješ a jak vypadá běžný trénink?


Na triatlon je potřeba se připravovat každý den a nejlépe i stihnout více tréninků za den. Každý si musí najít, v jaké disciplíně se musí zlepšit a tu zařazovat na úkor ostatních, ale tak, aby to ve finále hodilo komplexní výkon. Úplně jednoduše si lze představit, že trénink vypadá jako u cyklisty, běžce a plavce. Jen se to musí správně poskládat dohromady.

Popíšeš nám svou celoroční přípravu?


Triatlonem se především bavím, a i když se často na tréninku hodně unavím, po psychické stránce si odpočinu. Spoustu tréninků odtrénuji formou výletu a podívám se na hezká místa. Rád trénuji ve skupině kamarádů, které mám v Plzni. Většinou to jsou vrcholoví sportovci, kteří to myslí velmi vážně. Vede je trenér Zbyšek Zeman a já jsem moc rád, že mi umožňuje kdykoliv se k nim připojit a vzájemně se podpořit při té dřině.

Jistě znáš svoje možnosti a síly. Myslíš, že máš někde na trati ještě co vylepšovat, nebo že je některá část trochu slabší než ostatní?


Tak to rozhodně, vylepšovat je pořád co.

Sportuješ od malička? Kterým sportům se ještě věnuješ?


Ano sportuji. Uměl jsem skoro dřív ťapat na běžkách než chodit. Rodiče mě začali učit velmi brzo a já si sportování strašně oblíbil. U běžek jsem zůstal a závodím tedy i přes zimu.

Máš v této disciplíně také nějaké úspěchy?


Z dětských let jich pár mám - z republikových závodů. Nyní se spíše věnuji dálkovým běhům na lyžích, jako je například Šumavský maraton atd.

A je nějaký zajímavý sport nebo aktivita, kterou bys chtěl v budoucnu vyzkoušet?


Těch mám strašně moc a některé asi už nechám na příští život. Z těch co bych rád stihl, je to například kajak a sjezd na divoké vodě, skialpy a skoky na lyžích.

Máš v Plzni nějaké oblíbené sportoviště?


Nejradši mám okolní lesy a přírodu. Z těch umělých se mi líbí nový atletický stadion na Skvrňanech a horolezecká stěna na Lokomotivě.

Co děláš, když zrovna netrénuješ nebo nezávodíš?


Studuji, nyní končím bakalářské studium a chystám se pokračovat dále. Hodně kulturních akcí mám spojených právě se sportem, ale rád si zajdu na koncert, procházku nebo jen tak posedět s kamarády.

Podělíš se s námi o tvoje plány do budoucna?


Rád bych v zimě objel pár závodů na běžkách, nejlépe něco v zahraničí, aby se to dalo spojit s dovolenou. Na léto se chci více připravovat na horském kole a objet pár terénních triatlonů.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]