ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Statistiky a analýza oblíbenosti jízdy na kole v České republice

 

Jízda na kole, jakožto celá skupina zahrnující silniční, dráhovou, terénní i sálovou cyklistiku, je tím úplně nejoblíbenějším sportem v České republice. Do této skupiny sportů řadíme silniční cyklistiku, dráhovou cyklistiku, bikros (BMX), bikepark, biketrial (horské kolo na uměle vytvořených překážkách), cyklokros a MTB (horské kolo). Dále sem řadíme i některé méně rozšířené formy jízdy na kole, jako jsou kolová, handbike a bikejoring (kolo taženo psem).

 

Statistiky oblíbenosti jízdy na kole v ČR

V tomto článku se budeme zabývat jízdou na kole obecně, do které zařazujeme všechny výše uvedené druhy cyklistiky. Dále si pro zajímavost uvedeme zvlášť MTB a cyklokros. Silniční cyklistiku nebudeme řešit zvlášť, protože jízda na kole po silnici má drtivé většinové zastoupení mezi cyklistickými sporty (85 %), proto co platí pro jízdu na kole jako celek, bude víceméně platit i pro silniční variantu. Navíc je složité jednoznačně vymezit silniční jízdu na kole, poněvadž na silnici se dá jezdit na jakémkoliv kole, tudíž respondenti průzkumu nemuseli zcela rozlišovat odlišnosti mezi jednotlivými druhy jízdy na kole. Ostatní formy jízdy na kole mají natolik nízkou oblíbenost, že jejich statistiky nemají valnou vypovídající hodnotu. Níže najdete graf s procentuálním zastoupením jednotlivých forem jízdy na kole.

Oblíbenost jízdy na kole

Jízda na kole je nejpopulárnějším sportem v ČR (31,4 %). MTB se umístilo na 18. místě (4,2 %). Ostatní varianty jízdy na kole se nedostaly do TOP 30 nejoblíbenějších sportů v České republice.

Cyklistika je oblíbenější u mužů (35,4 %) než u žen (27,3 %). S rostoucím věkem její oblíbenost stoupá. Cyklistika je totiž jedním z mála sportů, které lze provozovat i ve vysokém věku.

Oblíbenost MTB

4,2 % dotázaných uvedlo MTB mezi své oblíbené sporty, což jej řadí na 18. pozici popularity. MTB je mnohem oblíbenější u mužů (7,2 %) než u žen (1,1 %).

Z hlediska věku je MTB nejpopulárnější mezi muži 30-39 let.

Oblíbenost cyklokrosu

Cyklokros je daleko za silniční cyklistikou a MTB, alespoň co se oblíbenosti týče. Pouhých 0,6 % respondentů jej zařadilo mezi své nejoblíbenější sporty, a to znamená 67. pozice mezi stovkami různých sportovních aktivit. Stejně jako MTB je i cyklokros mnohem oblíbenější mezi muži (1,0 %) než mezi ženami (0,2 %). Podle věku je nejoblíbenější v mladších věkových skupinách 12-19 let a 20-29 let. Naopak nejméně oblíbený je u lidí ve věku 30-39 let.

Aktivní ježdění na kole

Oblíbenost cyklistiky se samozřejmě odráží i v tom, jak často lidé na kole jezdí. Cyklistika je nejčastěji provozovaným sportem v ČR – 31,0 % dotázaných jezdí na kole. Dále z průzkumu vyplývá, že častěji na kole jezdí muži (35,6 %).

Z hlediska věkového rozdělení lze tvrdit, že čím je člověk starší, tím častěji jezdí na kole, což dokládá následující graf.

Aktivní ježdění na MTB

Na horských kolech jezdí mnohem častěji muži (necelých 7,0 %).

Co se věku týče, tak nejčastěji na MTB jezdí muži ve věkových kategoriích 30-39 let a 40-49 let.

Aktivní ježdění cyklokrosu

Cyklokros jezdí zejména muži, konkrétně muži ve věkových kategoriích 12-19 let a 50 a více let. U ostatních věkových skupin se jedná o okrajovou záležitost.

Kolik lidí by si chtělo vyzkoušet jízdu na kole?

Zkušenost se silničním kolem má téměř každý, proto nepřekvapí, že pouhých 0,6 % dotázaných by si chtělo vyzkoušet cyklistiku.

Velmi podobná situace je u MTB, kde pouhých 0,33 % uvedlo, že by si chtěli vyzkoušet jízdu na MTB.

Cyklokros má v tomto směru lepší pozici, jelikož by si jej rádo vyzkoušelo 2,4 % respondentů.

Zajímavé je, že byť je cyklokros fyzicky náročným sportem, tak nejvíce by si ho chtěli vyzkoušet muži 40-49 let a 50 a více let.

Je jízda na kole drahým sportem?

Z výsledku průzkumu Sport roku 2014 vyplývá, že Češi považují cyklistiku za relativně drahý sport. 1,6 % dotázaných považuje jízdu na kole za drahý sport, což jej řadí na 12. pozici nákladovosti sportů. Pro porovnání za cyklistikou skončily i takové sporty jako jsou motokáry, surfing, snowboarding nebo skialpinismus. Z hlediska věku je cyklistika nejdražší pro mládež 12-19 let.

Jako o drahém sportu se o MTB vyjádřilo 0,23 % respondentů.

Hodně podobně je na tom cyklokros, jelikož jej jako drahý sport uvedlo 0,18 % dotázaných.

Jízda na kole jako divácký sport

Cyklistika je mezi sportovními diváky poměrně populární. Mezi svými oblíbenými diváckými sporty ji uvedlo 12,3 % respondentů, což pro ni znamená 5. místo (nestačila pouze na hokej, fotbal, tenis a atletiku).

Muži sledují cyklistiku o mnoho více než ženy. Největší zájem mají muži ve věku 40-49 let

MTB a cyklokros jako divácké sporty

2,5 % respondentů označilo MTB mezi sporty, na které se rádi dívají, což pro něj znamená 18. příčku mezi diváckými sporty. Cyklokros je na tom ještě o stupínek lépe, neboť pro něj hlasovalo 2,6 % dotázaných. V obou případech táhnou tuto statistiku zejména muži.

 

Na MTB se nejraději dívají muži 30-39 let. Cyklokros je zase nejoblíbenější u mužského obecenstva ve věkových kategoriích 12-19 let a 40-49 let.

 

 

Výzkum sportování – Sport roku 2014

Statistická data byla získaná internetovým průzkumem, který probíhal na serveru SportCentral.cz v období 17.11. – 5.12.2014. Do hlasování se zapojilo 4443 respondentů ve věku 12 – 65 let, kteří odpovídali na sadu otázek týkající se oblíbenosti sportů a dalších sportovních návyků. Infografiku s výsledky ankety si můžete prohlédnout na stránce Sport roku 2014. Respondenti byli z celé České republiky a pouze z 8 % se jednalo o uživatele serveru SportCentral. Do výzkumu se zapojilo 49,7 % mužů a 50,3 % žen.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]