ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

V minigolfu procvičuju fyziku každý den, říká Karolína Jandová

Rozhovory

Karolína Jandová je mladá, velmi talentovaná hráčka minigolfu. Na kontě má několik titulů mistryně republiky v žákovské a juniorské kategorii. V roce 2013 se účastnila mistrovství Evropy v portugalském Portelu, kde získala stříbrnou a zlatou medaili. Ve stejný rok na mistrovství světa v německém Bad Münderu získala s reprezentačním týmem bronz.

Mezi týmové úspěchy patří bronz s holkami z 1. DGC Bystřice pod Hostýnem z Poháru mistrů evropských zemí, kde se každoročně sejdou vítězové jednotlivých extralig daných států a soupeří mezi sebou. Jaké je být nejlepší mini golfistkou v České republice, nám Karolína sdělila v následujícím rozhovoru.

minigolf-kaja-jandova

V kolika letech jste s minigolfem začala?


S minigolfem jsem začala ve třinácti letech. Loni v září tedy už desátý rok.

Proč zrovna minigolf?


Přišla jsem na to vlastně náhodou. Jednou jsem si byla zahrát s prarodiči v dnes již neexistujícím centru v Přerově. Zrovna trénoval můj spolužák Adam Doležálek s ostatními přerovskými hráči. Velice se mi to zalíbilo a taky jsem nebyla zrovna nadšená, že jim to jde o hodně lépe, než mně. Proto jsem vlastně začala – abych je porazila a byla lepší. Následně slovo dalo slovo a už jsem stála na prvním tréninku s hůlkou a míčky v rukách.

Je za tím určitě spousta dřiny. Měla jste od počátku svého trenéra?


V začátcích mi velmi pomohl Zdeněk Rejhon, který mě naučil nezbytnostem. Jak se postavit k jednotlivým úderům, jaké zhruba vybírat míčky na různé typy drah, jak držet hůlku. Později jsem se sama pozorováním zkušenějších naučila jak s balonky pracovat, jakým způsobem se soustředit a zvládat situace, když se příliš nedaří.

Stále mi minigolf připadá jako vcelku netypický sport. Kolik znáte holek z České republiky, které hrají minigolf závodně?


Co se týká České republiky a počtu aktivních mini golfistek, čísla se pochopitelně pohybují níže, než je tomu u mužů. Odhaduji, že jich je přibližně okolo 25 – 30, které znám, ale více se samozřejmě na turnajích potkám s holkami z Moravy.

Máte vůbec na národních soutěžích větší konkurenci?


Na extralize se pravidelně scházíme s českou špičkou ať už v mužské, nebo ženské kategorii. Jedná se o dlouhodobou soutěž jednotlivců i družstev (hrajeme pět turnajů za rok), která každoročně vyvrcholí Mistrovstvím republiky. Zde je konkurence velmi kvalitní a je náročné se prosadit.

Jak často trénujete?


Snažím se trénovat alespoň jednou týdně, ale časově je to často obtížné. Minigolf je především venkovním sportem a v České republice je pouze pár krytých hřišť, kde si můžeme zahrát. Přes zimu se udržuji alespoň dvakrát měsíčně turnaji střídavě v Olomouci a Ostravě, kde tedy najdeme hřiště pouze pod střechou, takže se jedná především o příjemné posezení v přátelské atmosféře. Přesto ale nepostrádá soutěživého ducha.

Je pro vás náročné skloubit minigolf se studiem?


Na gymnáziu jsem měla velké štěstí, že jsem se setkala s pochopením a měla jsem možnost se naplno věnovat i svému koníčku. Nyní prožívám první rok na vysoké škole a zde jsou již kladeny na studenty větší nároky. Prozatím to ale naštěstí nevypadá, že bych měla mít nějaký problém se s tím vypořádat, ačkoliv musím o něco více prostoru než dřív věnovat škole.

Jaké vlastnosti musí člověk mít, aby se v minigolfu prosadil?


Minigolf je vhodný pro trénování trpělivosti, rozvíjí schopnosti sebeovládání a nutí člověka přemýšlet a soustředit se na jednu danou věc v jednom okamžiku. Největší roli tedy hraje psychika. Člověk se během turnajů někdy musí vyrovnat s nepříznivým výsledkem na jedné dráze a pokračovat dál, jako kdyby se nic nestalo. Mezi další aspekty pak pochopitelně patří výběr míčků a způsobu, jak docílit „esa“ (odehrání dráhy na jeden úder). Na těch vyšších a vypjatějších turnajích hrají roli také zkušenosti.

Co máte na minigolfu nejradši?


Minigolf mi především dal spoustu přátel a krásné zážitky spojené s poznáváním nových krajin a kultur. Pravidelně procvičuji jazyky a s pár cizinci jsem v kontaktu i během roku skrze sociální sítě. Dále mi pomohl ve zlepšení trpělivosti, soustředění a zapojil i fyziku do mého běžného dne – princip úhlu dopadu a odrazu používáme na každém tréninku či turnaji.

minigolf-karolina-jandovaMáte v tomhle sportu nějaký vzor?


Vzory se postupem let měnily, ale na každém hráči ze špičky si v současné době dokážu najít něco, co obdivuji. Někdo je skvělý ve výběru míčků, jiný zase vyniká chladnokrevným soustředěním.

Co plány do budoucna, chtěla byste se v budoucnu věnovat  i golfu?


Ráda bych dosáhla na vyšší stupínek s ženským týmem na reprezentacích nebo i na Poháru mistrů evropských zemí. Jako jeden z cílů začal v mém životě figurovat i fakt, že se Karlovi Molnárovi (juniorskému mistrovi Evropy) po čtrnácti letech povedlo dokázat totéž v kategorii dospělých. Ráda bych na něj navázala a zvládla stejnou metu. I velký golf mě láká a někdy ho určitě zkusím. Prozatím ale zůstanu u minigolfu.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]