ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Stolní hokej Stiga – hra nebo sport?

Těžko bychom spočítali všechny rodiny, do nichž každoročně přibude stolní táhlový hokej vyráběný švédskou firmou Stiga. Přitom jen zlomek nových majitelů tuší, že hra, kterou právě drží v rukou, se již dlouhá desetiletí hraje na vrcholové úrovni jako seriózní sport. V České republice jej zaštiťuje Česká Asociace Stiga Game, která je členem mezinárodní federace  ITHF.

PRAVIDLA STOLNÍHO HOKEJE

Stejně jako v ledním hokeji proti sobě stojí dvě mužstva o 5 hráčích a brankáři, jejichž úkolem je během pětiminutové hrací doby vstřelit více gólů než soupeř. Avšak tím, kdo za výkon družstva zodpovídá, je vždy pouze jediný člověk – ten, který stojí za táhly na své straně stolu. Točením a taháním za táhla lze docílit nepřeberného množství kombinací. Od těch nejjednodušších až po ty, nad jejichž přesností a virtuozitou zůstává rozum stát. Pravidla hry jsou přitom velmi jednoduchá a řídí se jimi všechny národní i mezinárodní turnaje.

HRACÍ SYSTÉMY A SOUTĚŽNÍ TURNAJE

Základní model většiny turnajů tedy spočívá v soubojích jeden na jednoho – zápasy dvojic či vícečetných týmů za jedním stolem se ve Stiga hokeji nekonají. Na národních a mezinárodních mistrovstvích však každoročně probíhají turnaje pětičlenných družstev. Soupeřící týmy odehrají pět kol zápasů jeden na jednoho, v nichž každý hráč postupně změří síly se všemi členy soupeřova týmu. Výsledek celého klání se pak odvíjí podle součtu všech bodů dosažených za vítězství v jednotlivých zápasech. Podle světového žebříčku ITHF patří mezi pět nejlepších zemí Rusko, Lotyšsko, Finsko, Švédsko a na pátém místě také Česko. Mistrovství světa a Evropy se pořádají ve dvouletých cyklech (MS má roky liché, ME sudé). Evropský šampionát 2016 zamíří poprvé v historii do Estonska a MS 2017 bude hostit Liberec.


OD ZAČÁTKU S NEJLEPŠÍMI

Velkou výhodou soutěžního hraní Stiga hokeje je, že s ním může začít doslova kdokoli, kdykoli a kdekoli. Turnaje Českého poháru jsou otevřeny všem zájemcům – nevelká hráčská základna umožňuje to, o čem byste si v ostatních sportech mohli nechat jenom zdát: od samého začátku se můžete utkávat s nejlepšími českými hráči a učit se přímo od mistrů. Nemusíte se přitom obávat výkonnostních rozdílů: hrací systém je navržen tak, aby každý měl možnost okusit hru s nejlepšími, ale zároveň sehrál většinu zápasů s výkonnostně srovnatelnými soupeři. Český pohár čítá vždy 10 kol za sezónu a hraje se již od roku 1991. Kromě této národní soutěže pořádají české kluby v mnoha krajích také menší otevřené regionální ligy, na nichž můžete svou kariéru zahájit, pokud se ihned necítíte na Český pohár.


SPORT PRO VŠECHNY

Specifikem stolního hokeje není jen naprostá otevřenost hráčům všech výkonností, ale podstatnou roli nehraje ani věk. Začít hrát můžete v sedmi i ve čtyřiceti letech. Národní mistrovství vypisují kategorie žen, juniorů, veteránů i hendikepovaných, na běžných turnajích Českého poháru hrají všichni v jedné velké kategorii. V play-off se tak proti sobě mohou klidně postavit otec se synem, bratr se sestrou nebo dědeček s vnukem. To, co kdysi bývalo zábavou pro děti, je dnes sportem pro všechny generace. Začít můžete hned zítra – Stiga hokej je k dostání ve většině hračkářství i na internetu (pozor, soutěžní verzí je POUZE verze Play-Off, nikoli série NHL nebo Extraliga!). Vyhledejte nejbližší kontakty, začněte trénovat a zamiřte na jeden z turnajů Českého poháru. Místa konání jsou různá – hrává se v kulturních domech, školních jídelnách, tělocvičnách nebo tanečních sálech, nejprestižnější světové turnaje využívají i sportovní haly a zimní stadiony. A pokud stále ještě váháte, jestli je stolní hokej sport nebo hra, podívejte se na promo video k MS 2015 v Petrohradu a posuďte sami!

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]