ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Statistiky a analýza oblíbenosti lukostřelby v České republice

Střelba z luku byla v prvé řadě loveckou a vojenskou dovedností, až později se přeměnila na sportovní činnost. Sportovní lukostřelba je individuálním sportem, kde se střílí na různě vzdálený a různě velký terč. Kromě čistě terčové lukostřelby existují i další formy jako je terénní lukostřelba, která se provozuje v lesích, parcích a loukách, nebo tzv. 3D lukostřelba, která místo terčů používá figuríny zvířat v životní velikosti.

Lukostřelba se poprvé objevila na olympijských hrách už v roce 1900 v Paříži, ale na hrách v roce 1924 byla vyřazena. Na olympijskou scénu se však v roce 1972 opět vrátila na OH v Mnichově. Od té doby nechyběla ani jednou.

Statistiky oblíbenosti lukostřelby v ČR

Lukostřelba si v celkovém měřítku nevede vůbec špatně. Ve výsledku se umístila na 29. místě v oblíbenosti sportů (2,18 %).

Větší oblibě se lukostřelba těší u mužského pohlaví (2,50 % oproti 1,86 % u žen). Z hlediska věku je nejoblíbenější u nejmladší (4,0 %) a nejstarší (3,05 %) věkové skupiny. Naopak u žen středního věku je obliba střelby z luku mizivá.

Jak často se lidé věnují lukostřelbě?

Aktivní provozování lukostřelby odpovídá její popularitě. Střelba z luku je celkově 24. nejčastěji provozovanou sportovní činností. Nejčastěji se jí věnují mladé dívky ve věku 12-19 let (4,70 %). U mužů je to naopak nejstarší věkové kategorie 50 a více let (3,70 %).

Kolik lidí by si chtělo vyzkoušet střelbu z luku?

Celkem 1,75 % respondentů uvedlo, že by mělo zájem si lukostřelbu vyzkoušet. Mezi pohlavími panuje obrácený trend. U mužů trend s věkem stoupá, kdežto u žen zájem s věkem naopak klesá. Úplně největší zájem mají muži 50 a více let (3,64 %).

 

Je lukostřelba drahým sportem?

Češi nepovažují lukostřelbu za nijak zvlášť drahou aktivitu. Pouhých 0,59 % dotázaných uvedlo, že je pro ně lukostřelba příliš finančně náročná. Z věkového rozdělení níže vidíme, že nízká oblíbenost lukostřelby u žen ve věku 20-29 let může být zapříčiněno i tím, že je pro ně příliš nákladná.

Lukostřelba jako divácký sport

1,21 % respondentů se pravidelně dívá na lukostřelbu v televizi nebo přímo v hledišti, to z ní dělá 36. nejsledovanější sport v ČR. O něco větší sledovanost má u ženského pohlaví.

Nejčastěji ji sledují dívky 12-19 let (2,65 %) a muži 50 a více let (2,33 %).

Výzkum sportování – Sport roku 2014

Statistická data byla získaná internetovým průzkumem, který probíhal na serveru SportCentral.cz v období 17.11. – 5.12.2014. Do hlasování se zapojilo 4443 respondentů ve věku 12 – 65 let, kteří odpovídali na sadu otázek týkající se oblíbenosti sportů a dalších sportovních návyků. Infografiku s výsledky ankety si můžete prohlédnout na stránce Sport roku 2014. Respondenti byli z celé České republiky a pouze z 8 % se jednalo o uživatele serveru SportCentral. Do výzkumu se zapojilo 49,7 % mužů a 50,3 % žen.

Baví vás lukostřelba a chtěli byste něco doplnit? Máte ke zjištěným statistikám své vlastní postřehy? Budeme rádi, když nám zanecháte komentář.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]