ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Lukostřelba - lovecká, vojenská i sportovní disciplína

Lukostřelba má velmi dlouhou tradici. Původně se jednalo především o loveckou a později o vojenskou dovednost, která se následně rozvinula ve sportovní kategorii. Lukostřelba je dnes také součástí Olympijských her. V České republice tento sport zaštiťuje Český lukostřelecký svaz.

Archery_2

Sportovní lukostřelba spočívá v přesné střelbě z různých předem stanovených vzdáleností. Cílem tedy je zasáhnout co možná nejpřesněji terč a ve výsledku tak dosáhnout nejvyššího počtu bodů. Můžete se setkat s různými typy lukostřelby, jako například s terčovou, terénní, 3D lukostřelbu nebo lukostřelbu s historickým vybavením.

Archery_1

Terčová lukostřelba


Řadí se mezi letní sporty. Střelba probíhá na travnatém prostoru pod širým nebem. Střílí se na vzdálenost 30 – 90 m. V zimním období se střelba uskutečňuje uvnitř v hale, kde se střílí na vzdálenost 18 – 25 m (tzv. indoor lukostřelba). Střílí se po sadách 3 až 6 šípů v předem stanovených časových intervalech. Vždy po odstřílení každé sady šípů se střelci přesunou k terčům pro zapsání bodů a vytažení šípů z terčů. Terč má 11 soustředných kruhů, které jsou bodově ohodnoceny od 1 – 10. Poslední kruh je označen jako X, které má hodnotu 10 a jeho počet rozhoduje při shodném nástřelu. Průměr terče se pohybuje od 40 – 122 cm. Obecně se velikost terče odvíjí od vzdálenosti, na kterou se střílí.

Terénní lukostřelba


Při terénní lukostřelbě jsou terče rozmístěny v přírodě (lesy, louky, parky). Vzdálenosti a umístění těchto terčů jsou náhodné a předem neznámé. Pro tento druh lukostřelby je důležitý dobrý odhad vzdálenosti a schopnost střílet v terénu, i mezi stromy. Všechny tyto soutěže jsou organizovány podle jasných pravidel, která musí být dodržena. Soutěž probíhá ve 2 kolech po dvanácti stanovištích. Na každém stanovišti střelec vyšle 3 šípy. V prvním kole střelci neznají vzdálenost terče. V druhém kole se stanoviště pozmění a uvede se vzdálenost, na kterou se střílí.

3D lukostřelba


Stejně jako u terénní lukostřelby se i zde střílí v přírodě, terén je však daleko náročnější. Rozdíl je také v terči a počtu ran. Terče jsou umístěné na neznámou vzdálenost a představují je 3D zvířata v životní velikosti. Střelec může vystřelit pouze jeden šíp.

Tradiční lukostřelba


Při tradiční lukostřelbě jsou používány luky vyrobené podle historických předloh. Tyto luky nejsou vybaveny mířidly ani stabilizátory. Pro tradiční lukostřelbu jsou vyžadovány dřevěné šípy. Soutěže jsou obvykle pořádány zájmovými sdruženími či dobrovolníky. Střelba může být jak na klasický terč s jedenácti kruhy, tak na pohyblivý terč měnící vzdálenost nebo polohu. Pro střelbu je stanoven časový limit.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]