ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Je možné předcházet únavě při sportování prostým odváděním pozornosti?

Sportování je běžnou součástí života většiny zdravých dospělých lidí. Mnoho lidí, kteří se pokládají za aktivní sportovce, chodí do posilovny třikrát nebo čtyřikrát týdně a tráví tam i několik hodin. Pro mnoho z nich je však čas strávený v posilovně něčím, co si spojují s nepříjemnými pocity fyzického vysílení, únavy, mentální vyčerpanosti či svalové bolesti. Dobrou zprávou je, že je možné tyto negativní pocity omezit nebo se jich úplně zbavit a do posilovny nebo na venkovní běh se dokonce těšit.

Pozornost – hlavní složka lidské psychiky

 

 

Mnoho z nás si neuvědomuje, že popsané pocity vznikají z jednoho prostého důvodu - při cvičení myslíme jen na to, že nás něco bolí. Soustředíme se na vyčerpání, svalovou únavu a bolest. To má tendenci nás ještě více vyčerpávat a na cvičení nahlížet jako na nutné zlo. Nicméně cvičení je něčím, co by mělo být součástí životního stylu každého z nás. Existuje pro to i mnoho důvodů.


man-football Zdroj:pixabay.com

Pozornost je však možné při cvičení věnovat něčemu úplně jinému, než je cvičení samo. Nejdříve bychom si mohli vysvětlit, co pozornost vlastně je z hlediska psychologie, tedy vědy, která se zabývá lidským chováním, mentálními procesy, pocity a emocemi. Pozornost je definována jako zaměření se na určitý objekt nebo děj, což vede k nabytí určitého poznání, a je také mimo jiné předpokladem pro smyslový vjem. Člověk má k dispozici pět smyslů – zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Jakmile se jedinec rozhodne nečemu věnovat pozornost, zaměří se vlastně svými smysly na určitou konkrétní věc. Otázkou je, zda prosté naslouchání nebo sledování něčeho "mimo nás" může opravdu vést ke snazšímu cvičení?

 

Aktivity vedoucí k lehčímu cvičení

 

 

Obecně se příjimá teze, že „normální” sportovci (tedy ne ti vrcholoví) si mohou usnadnit trénink prostým čtením, psaním zpráv, sledováním zábavné show nebo povídáním si s kamarádem. Například doktorka Vijay B. Vad z Hospital for Special Surgery v New Yorku ve své článku v New York Times tvrdí, že „poslech hudby při cvičení vede k uvolňování endorfinů, které nám umožňuje zbavit se stresu a deprese.” Dále uvedla, že „těchto příjemných pocitů je možné dosáhnout i jinými způsoby”.

18fitness_span-articleLarge Zdroj: nytimes.com

Pro sportovce, kteří sport berou jako koníček, je možné ulehčit si trénink (a také si ho i zpříjemnit) třeba tím, že při něm budou sledovat oblíbený seriál, číst ebook na elektronickém zařízení nebo se (např. při jízdě na rotopedu) zabaví nějakou aktivitou, která je poměrně náročná na myšlení.

 

Ve studii financované britským ministerstvem obrany bylo prokázáno, že věnování se činnosti, která vyžaduje psychické úsilí, vede ke zlepšení tréninku. Skupina vojáků, která při cvičení měla za úkol tvořit na počítači kombinace písmen, ve výsledku prokázala o 126% lepší výkonnost než při standardním tréninku, což bylo asi třikrát více než druhá testovaná skupina, která se této činnosti nevěnovala. Ale vy během tréninku nemusíte hledat kombinace písmen na obrazovce počítače, abyste zlepšili svůj výkon. Můžete použít svůj mobilní telefon a hrát puzzle nebo karetní hry jako například blackjack apod. Jelikož tato aktivita vyžaduje matematické myšlení, pomůže vám to odvést pozornost od fyzické námahy. Mobilní aplikace vám také může pomoci odhadnout úroveň své pozornosti mezi tréninky.

 

Co se týče sledování seriálů nebo oblíbených filmů, lze v této souvislosti zmínit americkou společnost Netflix (v ČR bohužel není dostupná). V průzkumu mezi 1000 Američany bylo zjištěno, že 50% respondentů dá při jízdě na rotopedu přednost sledování oblíbeného seriálu prostřednictvím služby Netflix, než kdyby ho měli sledovat doma na pohovce. Nejoblíbenějším žánrem jsou sitcomy, pro něž se kladně vyjádřilo 36% respondentů, následně drama (27%), sci-fi (24%) a reality show (20%). Výsledkem průzkumu bylo, že většina repondentů se na trénink spojený se sledováním TV, filmu nebo seriálu nejen více těšilo, ale také byl pro ně snazší. Českou alternativou této služby je Voyo, přes které je možno sledovat filmy, seriály, ale také různé další pořady.


runner-579129_640 Zdroj: pixabay.com

Je hudba klíčem k ulehčení tréninku?

 

Britští vědci Waterhouse, Hudson a Edwards v roce 2009 zkoumali, jestli poslech hudby při jízdě na rotopedu má nějaký vliv na výkon. Vyzvali proto 12 zdravých mladých mužů z místní univerzity, aby jeli na rotopedech a poslouchali při tom hudbu. Jednotlivé písně měly záměrně různé tempo, o čemž však účastníci studie nebyli informováni. Ukázalo se, že písně o 10% pomalejší než průměrné tempo vedly mladíky k menšímu výkonu. Naopak písně o 10% výše nad tempovým průměrem výkon zvýšily. Sami účastníci uvedli, že je hudba k tréninku motivovala.

 

Ve stejném roce byla též provedena další studie, která měla za účel zjistit, jestli může mít hudba vliv na výkon hráčů basketbalu při házení "trojek", tedy pokusů o skórování z podstatné vzdálenosti od koše. Při testu poslouchali klidnou hudbu, která je měla vyvést ze stresu a pomoci se soustředit. Výsledkem bylo, že se hráči skutečně nesoustředili na svoje okolí a na samotný hod, ale spíše na hudbu. Christopher Mesagno, vedoucí této studie, se vyjádřil, že díky poslechu hudby byli basketbalisté schopni skórovat více košů, protože hlava, jež věnovala pozornost hudbě, neměla snahu kontrolovat tělo a to tedy mělo prostor provést to, k čemu bylo trénováno.

 

Dobrou zprávou je, že hudbu je možné využít i při cvičení doma. Stačí si přesunout oblíbené písničky na svůj mp3 přehrávač, zapnout si hudbu na počítači nebo poslouchat Český rozhlas online na listenlive.eu. Člověk by nevěřil, jak může tato malá změna udělat trénink příjemnějším a snazším.


o-EXERCISE-AT-HOME-facebook Zdroj: i.huffpost.com

 

 

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]