ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Cyklisté byli u nás první

Prvním sportovním svazem, rok před veslaři, byl u nás založen Český svaz cyklistiky. Stalo se tak v listopadu 1883 a byli jsme osmí na půdě Mezinárodní cyklistické unie UCI (před námi Velká Británie, USA, Francie, Dánsko, Belgie, Kanada a Švýcarsko), v současné době mají přes 170 členů. Mezinárodní autoritu ČSC posilují i další historická fakta. První cyklistický závod se uskutečnil již 15. srpna 1869 v Brně, v cizině se závodilo o něco dříve jen ve Francii, Velké Británii, Belgii, Itálii a Německu. V tomto směru jsme tedy šestí. A závod mistrovský? Jsme první zemí, v níž se bojovalo o titul a medaile na silnici. Stalo se tak 2. října 1887. A další odvětví? Na dráze měl domácí šampionát premiéru v Plzni v roce 1889, v krasojízdě počátkem 20. století /1903/, v kolové v roce 1928, cyklokros dostal doma punc oficiálnosti až v roce 1952, zbylá odvětví jsou podobně jako na celém světě podstatně mladší.

Důstojně se ČSC zapsal i na půdě pořadatelské. Hostili jsme mistrovství světa na silnici, dráze, v kolové, krasojízdě i cyklokrosu, evropský šampionát napsal u nás dokonce první kapitolu na silnici Trutnov 1995, proslavili jsme se Závodem míru, v současnosti je z pohledu mezinárodního naší výkladní skříní závod Míru juniorů, Závod míru U23 a v první kategorii kalendáře UCI je Czech Cycling Tour nejlepších profesionálních jezdců. Pořádáme však i další významné závody na dráze, v cyklokrosu, MTB. BMX, kolové i v dalších odvětvích.

Úspěšnost se však celkem logicky měří především výsledky. Za 130 let naši cyklisté vybojovali 7 medailí olympijských, ke třem stovkám drahých kovů světových na MS, podobně i na ME. Důkazem mezinárodní autority ČSC je i fakt, že dlouholetým předsedou UEC (Evropský cyklistická UCI) a čelním funkcionářem UCUI byl Vladimír Holeček, v současné době je členem řídícího výboru UCI Marián Štetina, který je prezidentem ČSC. Od roku 2006 jsou na základě usnesení UCI součástí ČSC handicapovaní cyklisté, kteří byli přijati na úrovni komise jako rovnoprávná součást svazu.

ČSC se stará o veškeré cyklistické dění v ČR od pořádání soutěží, výchovy mladých cyklistů až po reprezentaci. V současné době je v ČSC sdruženo kolem dvaceti tisíc cyklistů. Na českých silnicích, dráhách, terénech i v halách jsou pravidelně pořádány domácí šampionáty a České poháry, jak již dříve bylo napsáno tak i mezinárodní akce. Například letos se v Novém Městě na Moravě uskuteční světový šampionát v cross country, příští rok v Táboře evropský šampionát cyklokrosařů. 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]