O sportech

Basketbal

Pravidla basketbalu patří mezi vůbec nejsložitější a nejvíce se měnící pravidla, který se mění z důvodu vývoje basketu.

Kdo hraje basketbal a jaký je cíl  hry?

Basket hrají proti sobě dva týmy, v každém týmu je 10 – 12 hráčů. V průběhu hry je na hřišti pouze 5 hráčů. Cílem každého týmu je vhodit míč do soupeřova koše a zároveň zabránit, aby soupeřovo tým vhodil míč do jejich koše. Vítězem hry je to družstvo, které získalo na konci hry, tzn. po čtvrté čtvrtině, nejvíce bodů.

Zápas začíná rozskokem ve středovém kruhu. Koše tým dosáhne, když míč spadne shora do koše a propadne jím. Koš z trestného hodu se počítá za jeden bod, z pole za dva body a z tříbodového území se počítá za tři body. Každé střídání hráčů se musí hlásit zapisovateli

Zápas končí signálem časoměřiče. V případě, že se někdo dopustí chyby současně, kdy časoměřič hlásí konec hry, musí se ještě vykonat trestný hod.

Jaké jsou rozměry hřiště, na kterém se celá hra odehrává?

Hřiště je ve tvaru obdélníku o rozměrech 28 x 15 m. Výška stropu musí být nejméně 7 m.

Hraniční čáry jsou rozděleny na dva typy, a to na koncové a postranní. Koncové čáry jsou umístěny minimálně 2 m od jiného objektu a postranní od diváků.

Středová čára je rovnoběžná s koncovými čárami a je prodloužena o 15 cm za postranní čáru. Tato čára rozděluje hřiště na přední a zadní část.

Středový kruh je o poloměru 1,8 m. Ve středovém kruhu začíná utkání a také druhý poločas rozskokem.

Čára trestného hodu je vzdálená od koncové čáry 5,8 m a její délka je 3,6 m. Trestný hod se provádí z místa za touto čárou.

Hrací čas

Hrací čas je rozdělen na dva poločasy, 4 čtvrtiny po 10 minutách. Mezi čtvrtinami jsou celkem čtyři přestávky a před každým prodloužením je 2 minuty přestávka. Mezi poločasy je přestávka 15 minut.

Dresy

dres

Tým musí mít minimálně dvě sady dresů. Domácí mají dresy světlé barvy, hostující tým má tmavé barvy.

Výška desky je 1,05 m a šířka 1,8 m
Vzdálenost spodního okraje od země je 2,9 m.

Míč

Odstín oranžové barvy, kožený, gumový, nebo syntetický
Obvod 749 cm – 780 cm
Hmotnost 567 – 650 g

Pokud míče domácího týmu nesplňují požadavky, použijí se ke hře míče hostujícího týmu.

Přestupky

Tým, který se dopustil přestupku, se trestá ztrátou míče a míč se přízná soupeři, který vhazuje ze zázemí z místa, který je nejblíže k místu, na kterém došlo k porušení pravidel.

Hráč v zázemí
Když se jakákoliv část hráčovo těla dotýká podlahy na, nad, nebo za hraničními čárami

Míč v zázemí
V případě, že není v hracím poli, který je vymezeno čárami.

Kroky

Obrátka – hráč držící míč vykročí jednou nebo vícekrát stejnou nohou, zatímco druhá noha (obrátková) zůstává v jednom místě ve styku s podlahou. Hráč, který chytné míč oběma nohama můžou použít libovolnou nohu jako obrátkovou. V případě, že hráč zachytí míč v pohybu, může se zastavit a obrátková noha se může stanovit dvěma způsoby

Jedna noha se dotkne podlahy

Tato noha se stane obrátkovou ihned po tom, co se druhá noha dotkne podlahy nebo se hráč může z této nohy odrazit a dopadnout na obě nohy. V takovém případě se ale žádná noha nemůže stát obrátkovou.

Nohy se nedotýkají podlahy

V případě, že hráč dopadne na obě nohy, se může stát kterákoliv noha obrátková. V okamžiku, kdy pohne jednou nohou, druhá se stává obrátkovou.

Dopadne-li nejdřív na jednu nohu, pak se stává obrátkovou nohou ta noha, která se první dotkla podlahy.

Pravidla

Pravidlo 3 sekund

Spočívá v tom, že hráč nesmí zůstat déle jak tři sekundy v soupeřově území dokud má jeho tým míč pod kontrolou.

Pravidlo 8 sekund

Tým, který má míč pod kontrolou ve své zadní polovině, ho musí do 8 sekund dostat do své přední poloviny hřiště.

Pravidlo 24 sekund

Hráči týmu, kteří mají míč pod kontrolou, jej musí do 24 sekund hodit na koš. Pokud se tak nestane, jedná se o přestupek a tým tak ztrácí míč. Měřič na 24 sekund zastaví zařízení na měření až tehdy, když po hodu míče na koš se míč propadne košem, nebo se alespoň dotkne obroučky. Nových 24 sekund se nastavuje pouze v případě, že se míč dotkne alespoň obroučky, jakmile hráč míčem mine, nových 24 sekund se nenastaví.

Ve hře se také vyskytuje oddechový čas. To je čas na taktickou poradu týmu a trvá minutu.

Chyby

5 chyb hráče

Hráč, který se dopustí pěti chyb, musí okamžitě opustit hru

Chyby družstva

Jakmile se dopustí tým 4 chyb, ať už osobních či technických, v jedné čtvrtině, pak následující chyba je potrestána dvěma trestnými body. Normálně by byla potrestána vhazováním ze zázemí.

Technické chyby hráče

- nezdvořilé chování, nebo dotýkání se rozhodčího
- urážlivé mluvení či gestikulování
- zdržování hry
- výměna čísla hráče, nebo vstoupit do hřiště jako náhradník bez ohlášení zapisovateli

Osobní chyby

Oboustranná chyba nastává v případě, když se dva soupeři dopustí chyby vzájemně ve stejném čase.

Nesportovní chyba, je chyba, které se hráč dopustil úmyslně.

Diskvalifikující chyba spočívá ve hrubém nesportovním porušení pravidel.