ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Basketbal a jeho začátky ve světe i České Republice

Hra pro obrovité chlapy s míčem, i tak jde na první dobrou charakterizovat basketbal. Krásná kolektivní míčová hra má svou popularitu především v USA, kde jednotlivé týmy nastupují ke svým zápasům ve specifických a barevně zajímavých basketbalových dresech. Pojďme se společně podívat na vznik a vývoj této hry.

Historie basketbalu

Vznik a vývoj ve světě

Stěžejním datem vzniku basketbalu je rok 1891, kdy byl Dr. James Naismith požádán o to, aby vymyslel kolektivní hru, která by zabavila studenty v době nepříznivého počasí. V prosinci tohoto roku tak Naismith na americké univerzitě svým studentům představil hru, jejíž pravidla popsal ve třinácti bodech, mezi kterými mj. byly:

  • Počet hráčů týmů - na každé straně 5
  • Koše uchycené 10 stop vysoko (z počátku to byly koše pro sběr broskví)

Basketbal našel u studentů zalíbení, i proto byla 15.1. 1892 vydána jeho pravidla v časopise Triangle. Následovalo šíření sportu do světa a postupné vybavování všech týmů kvalitními basketbalovými dresy:

  • 1893 - Francie
  • 1896 - Brazílie
  • 1897 - Čechy

Basketbal v ČR

Do Čech přináší basketbal učitel tělesné výchovy na gymnáziu ve Vysokém Mýtě Jaroslav Karásek v roce 1897, přičemž přepis pravidel v našem jazyce vychází o rok později. Hra se v Čechách na počátku zcela neujala a k jejímu rozšíření došlo až po roce 1918. I tak se jedná o mnohem starší sport u nás než například stejně oblíbený florbal. Opět vše táhli studenti, mezi nimiž si hra na dva koše získala velkou oblibu. Dnes v Čechách hrajeme dvě velmi kvalitní soutěže - Národní basketbalovou ligu mužů, ve které nastupuje 12 týmů a Ženskou basketbalovou ligu s jedenácti týmy.

Základní pravidla basketbalu

Basketbal je hra pro dva týmy o pěti hráčích, kteří nastupují vždy ve stejnobarevných basketbalových dresech. Cílem je vhodit míč do soupeřova koše a soupeři naopak v tomto zabránit. Míč je možné přihrávat, házet, odrážet nebo dokonce kutálet. Typickou dovedností hráčů je pak dribling, kterým se mohou s míčem posouvat ve všech směrech. Hra je rozdělena na čtvrtiny a vítězí tým s vyšším počtem nahraných bodů.

Základní rozměry

Basketbal se hraje v tělocvičně. Hřiště má rozměry 28*15 metrů, přičemž důležitá je i minimální výška stropu (7 metrů). Středový kruh má poloměr 1,80 metru a právě tady hra začíná, tzv. rozskokem. Hráči při hře mohou dosáhnout koše za dva nebo tři body ze hry a to pokud jsou uvnitř resp. vně vymezeného území. Z trestného hodu se koš počítá za jeden bod. 

Koše se skládají z obroučky a sítě. Průměr obruče je 45 cm a koš je umístěn ve výšce 3,05 metru nad zemí. Hráči týmů nastupují vždy v barevně rozlišených basketbalových dresech, které respektují klubové barvy. 

Současný basketbal

V současné době patří basketbal mezi vysoce atraktivní sporty nejen v USA, ale i v ČR. Našimi nejlepšími hráči poslední doby jsou Jiří Welsch a Jan Veselý. Skvělé jsou i naše ženy jako Eva Horáková, která nakoukla i do nejprestižnější zámořské soutěže nebo Ivana Večeřová či Eva Vítečková. 

Nejvýznamnější turnaje a soutěže

Světově nejvýznamnější mužskou soutěží je NBA. Tato liga vznikla v roce 1949, přičemž nejúspěšnějšími týmy jsou Los Angeles Lakers nebo Chicago Bulls. V současnosti v soutěži své zápasy hraje celkem 30 týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí (Západní a Východní). Po skončení základní části celkem 16 týmů (osm z každé konference) postoupí do playoff, ze kterého vzejde celkový vítěz sezóny. V Čechách mají muži i ženy své nejvyšší soutěže, v nichž nastupuje 12 resp. 11 týmů. Nejúspěšnějším mužským týmem je v posledních letech Nymburk, jehož hráči nastupují v basketbalových dresech klubových barev. 

Markysport

Markysport je unikátní výrobce sportovních dresů na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně. Společnost se mj. orientuje i na výrobu basketbalových dresů.

Výrobu dresů od Markysport mohou využít nejen basketbalové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]