ZAVŘÍT
Sportovní portál města Plzně

Po maturitě odešel házenkář Ivo Šafář do Francie. A zůstal tam šest let.

REDAKCE

Hned po maturitě si sbalil kufry a zamířil do Francie. Tam házenkáře Ivo Šafáře zlákal současný kouč české ženské reprezentace Jan Bašný, který tehdy trénoval korsické Ajaccio. Šafář, odchovanec pražského Chodova, v cizině zůstal dlouhých šest let. Až loni se vrátil, hrál extraligu za Jičín, k tomu druhou nejvyšší soutěž v mateřském Chodově. Tam si ho letos na konci února vybralo vedení Talentu Plzeň, když narychlo shánělo náhradu za tři zraněné spojky. A Šafář tak znovu nakoukl do nejvyšší soutěže.

“Byla to výzva. Původní dohoda zněla, že to bude na zbytek základní části, než se někteří kluci uzdraví. Pro mě to byla nová zkušenost, vždyť Plzeň patří dlouhodobě ke špičkovým českým klubům," vyprávěl Ivo Šafář, který v dubnu slaví 27. narozeniny.

Vraťme se nejdříve do Francie. Jaké soutěže jste na jihu Evropy hrál?
V Ajacciu, kde působil kouč Bašný, jsem odehrál sezonu 2010/11. Pak si mě vybralo středisko mládeže Istres, tam jsem byl v letech 2011 až 2013. Tam jsem si zahrál jak za středisko, které hrálo ve čtvrté nejvyšší soutěži, tak i za prvoligové áčko. Poté, co spadlo, jsem v dalším roce pravidelně nastupoval ve druhé lize. Následoval návrat do Ajaccia, kde jsem strávil další dva roky, sezonu 2015/16 jsem pak odehrál v Lyonu, přesněji ve Villeurbanne.

Proč jste se pak rozhodl vrátit do Česka?
Čekali jsme s manželkou rodinu, tak jsme chtěli domů, abychom byli nablízku rodině. Minulou sezonu jsem hrál za Jičín, ale protože už mám také civilní zaměstnání, rozhodl jsem se pak zůstat v Praze a hrát první ligu za mateřský Chodov. A tam mě začátkem roku zastihla nečekaná nabídka z Plzně.

Jak vzpomínáte na předchozí angažmá v Jičíně, kde jste poprvé poznal českou nejvyšší soutěž?
V dobrém. Kabina mě přijala naprosto v pohodě. Spoluhráč Filip Veverka mi hned na začátku dal přezdívku Jean Pierre, která se okamžitě uchytila. Jen stěží byste v Jičíně našli někoho, kdo by mi řekl Ivo... (úsměv)

V březnu jste si právě proti Jičínu užil dokonce dva zápasy v jeden den. Nejprve dopoledne v Plzni, kde jste se s Talentem radoval z vítězství 23:22. A odpoledne už jste hrál proti jičínské rezervě v první lize za Chodov.
To bylo hodně pikantní. Odpoledne už byl druhý poločas z mojí strany horší, síly docházely. A dokonce i skóre bylo hodně podobné, prohráli jsme 22:24.

Zkuste popsat své herní přednosti a naopak, v čem byste se chtěl ještě zlepšit?
Mezi přednosti bych snad zařadil rychlost a přehled. Jsem univerzální hráč, to si myslím, že je moje největší přednost. Nejblíže jsou mi posty střední či levé spojky. A zapracovat bych chtěl ještě hlavně na uvolnění jeden na jednoho. Extraliga mi každopádně ukázala, jaké mám rezervy.

Mohla by být plzeňská “štace" i dlouhodobější?
Nad tím jsem nepřemýšlel. Uvidíme, jak nám to všem bude vyhovovat, jak se mnou v Plzni budou spokojení.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]