ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit
Plzeň - sportovní přehled

Na kondici musíte pracovat celou sezonu, tvrdí hokejový kouč Jan Snopek

REDAKCE

Narodil se v Praze, s hokejovými Pardubicemi získal v roce 2005 titul, o dva roky později přidal stříbro. Extraligu hrál také za Karlovy Vary, pražskou Slavii, Znojmo a Hradec Králové, působil ve Švédsku či Finsku, v mládí zkoušel prorazit v zámoří. Po skončení aktivní kariéry ale bývalý obránce Jan Snopek přesunul na západ Čech. U hokeje zůstal, brzy jako trenér nastoupil k mládežnickým týmům Škody. A od nové sezony je kondičním koučem extraligového týmu dospělých.

„Je to povýšení. Čtyři roky jsem pracoval jako kondiční trenér v plzeňské hokejové akademii. Práce je to pořád stejná, ale nyní na vyšší úrovni,“ svěřuje se 42letý Jan Snopek, kterého jste na ledě díky tvrdé hře, téměř dvoumetrové postavě a stokilové váze nemohli přehlédnout. A pevnou rukou svého řemesla budí u hráčů Plzně respekt i teď. 

Je to i větší zodpovědnost?

Co se týká výkonu hráčů na ledě, tak ano. Pokud ho nemají odpovídající, nekouká se nikdo na to, že ten kluk tomu nedal sto procent, ale chyby jsou vždycky v trenérech. U mládeže je zodpovědnost také veliká, ale z jiného pohledu. Tam plníte důležitou roli při jejich vývoji. Pokud mladé vedete špatně odmalička, v tom špatném slova smyslu se to vrátí. Projeví se to mezi dospělými, kdy už nejsou schopní se dál vyvíjet.

S nadsázkou, hráči vás asi během letní přípravy asi neměli moc rádi, že?

Tak mě soupeři neměli rádi, když jsem hrál, a nečekám, že to bude v téhle roli jiné. O tom to není. Šlo o to, abych já ty kluky přesvědčil, že tréninky mají smysl. Aby si spočítali, kolik času strávíme mimo led, ale že je to velká část hokeje. Není to jen bruslení a hraní zápasů. Když hráči budou připravení na to, že tělo je v utkání pustí k výkonům, které chtějí předvádět, pak pochopí, že ta práce na suchu je nutná. A myslím, že to v létě kluci vzali.

Vycházíte ve své současné práci především z vlastní zkušenosti?

Samozřejmě. Neříkám, že nehledám nově věci, nečtu odbornou literaturu. Ale dávám do toho svoji invenci. To, co jsem si sám jako hráč vyzkoušel, co mi prospělo. To jsem si pak vyzkoušel i jako trenér u mládeže. Tam je základ, aby bylo na čem stavět. Dril musí do sebe hráč dostat už od mládí.

Změnil jste po nástupu do funkce k plzeňskému áčku hodně věcí?

Já se nezajímal, jak to bylo předtím. Představil jsem návrh přípravy, který jsme si odsouhlasili. Dostal jsem nějaké požadavky, co změnit. Ale kluci měli dobré základy, trénovali se zde určitě dobře i předtím. Ale chtěl jsem tomu dát i něco nového.

Pozná člověk brzy, kdo umí zatáhnout a komu se v tréninku příliš nechce?

To se pozná hned, už po prvním běžeckém tréninku. Poznáte, kdo chce pracovat a kdo hned na začátku hledá cestičky. Kdo to má v hlavě správně srovnané tak, že netráví květen a červen na sluníčku, ale připravuje se na celou sezonu.

Hodně se diskutuje o podobách letní přípravy. Třeba o tom, zda do ní zapojit kola či ne. Jaký máte názor?
Podle mě to nehraje až tak velkou roli. Když někdo vyhraje titul a jezdí v létě na kole, všichni vám řeknou, že je to správná cesta. Když je to naopak, kola se odsoudí. Musíte prostě věřit tomu, co děláte vy, nekoukat se na ostatní kluby. Kola jsme tam neměli, zato se nově zařadil třeba intervalový běh. Je to nějaký rozvoj rychlostní vytrvalosti, to, co je hokejovému zatížení nejbližší.

Prozraďte, jak jste se vlastně dostal do Plzně, když jste za ni v kariéře nikdy nehrál?

Mám odsud manželku, začal jsem tady podnikat, trávil jsem v Plzni nakonec víc času než v Praze, odkud jsem. V té naší hokejové komunitě jsme se potkávali pořád. Já hned po skončení kariéry začal studovat soukromou FTVS, kondici. Následně jsem se s Martinem Strakou domluvil na práci u akademie, navazovalo to na trenérství u mladšího dorostu. Teď v létě přišla další změna. Uvidíme, co bude dál.

Je pro kondičního kouče hodně práce i během rozjeté sezony?

Jistě, není to jen o pár letních měsících. Tam na to máte nejvíc času, ale na kondici se pracuje celý rok. Nemůžete jen čekat na reprezentační pauzu, že se během ní hezky potrénuje. Máme v plánu pracovat celý rok. Na kondici, na udržování a rozvoji dalších věcí.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]