ZAVŘÍT
Sportportal der Stadt Pilsen

Plzeňan Milan Hájek získal titul Jachtař roku pár dnů před padesátinami

REDAKTION

Milan Hájek

Hned zkraje roku dostal první dárek k padesátinám, které oslavil 21. ledna. A dokázal, že úspěšným sportovcem můžete zůstat v každém věku! Milan Hájek, zkušený borec TJ Lokomotiva Plzeň, vyhrál anketu Jachtař roku 2017. Na trůn usedl v individuální kategorii poprvé v kariéře, která je lemovaná mnoha českými tituly i medailemi z evropských a světových šampionátů. K prvenství v prestižní anketě ho vynesla především zlatá medaile z mistrovství Evropy na akčním skifu RS700.

"Prožívám krásné chvíle. V březnu se mi navíc narodí syn, takže rok 2018 nemohl začít lépe," usmíval se Milan Hájek, rodák z Mladé Boleslavi, na slavnostním vyhlášení ankety v Praze, kde mu k prvenství gratulovala mimo jiné i bývalá atletka Kateřina Janků (Baďurová).

Hájek přitom na podiu v anketě Jachtař roku stál už několikrát, s námořním týmem Tři sestry ji předtím vyhrál už dvakrát. Ale poprvé se prosadil samostatně. A lodní třídy, ve kterých se dokázal prosadit, je spousta - Optimist, Evropa, Finn, Fireball, RS700, Melges 24, námořní lodě...

Uvidíme vás v nové sezoně opět na lodi námořního Tři Sestry Sailing Teamu, kde plníte roli kormidelníka a kapitána?
Samozřejmě. Loni si dal tým trošku pauzu, ale letos plánuje famózní vstup do závodního námořního jachtingu. Koupil novou loď, regatový speciál Swan 42, který budu kormidlovat. Je to skutečně báječná loď a já se na tu zkušenost moc těším!

Milan Hájek - Jachtař roku 2017

Jako rodák z Mladé Boleslavi jste s jachtingem začínal na Máchově jezeře. Co vás k němu vlastně přivedlo?
Já se na Mácháči prakticky narodil. Oba rodiče jezdili na plachetnici, celé mládí jsem strávil na loděnici Staré Splavy. Asi v pěti letech jsem zkusil první třídu Optimist, o rok později už začal závodit. Rodiče mi vždycky před závodem říkali: Jeď za tím a tím. A já jel a občas je i předjel... Na Optimistu jsem vyhrál několik českých titulů. V té době jezdilo pohárové závody běžně přes 100 lodí, na spoustu akcí se muselo kvalifikovat. To mi připomíná, že už opravdu pamatuji náš jachtařský pravěk. (smích)

Jste jedním z nejvšestrannějších jachtařů u nás. Vždycky vás lákalo objevování nových lodních tříd?
Je pravda, že dlouho nevydržím na jednom místě. Pokaždé, když se mi začalo dařit a začal jsem vyhrávat, tak jsem se poohlížel po nových výzvách. Je pravda, že často mě omezovaly finance, které jsou v jachtingu potřeba. Dneska se tím sportem hlavně bavím a věřím, že závodit ještě pár let budu.

V posledních letech se nejvíce prosazujete na skifu RS700, kde jste se stal i evropským šampionem. Co vás na téhle lodi nejvíc přitahuje?
Vlastně už si moc neumím představit jezdit na něčem „tradičním", když jsem přičuchnul ke skifům. Pro mě je to něco mezi prknem a lodí, jízda v trapézu v maximální rychlosti je ten správný adrenalin. V každém tréninku a závodě je spousta věcí, ve kterých se můžu pořád zdokonalovat. Skif je loď přesně pro mě.

S dalším plzeňským jachtařem Davidem Křížkem jste se před lety dokázali prosadit i na katamaránech. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Jezdili jsme spolu nejdříve na Class Mini, pak dva roky na dvacet stop dlouhém katamaránu Predator. Byl to boj, první tréninky jsem víc nalítal vzduchem, než stál na plováku. Ale nějak jsme ho zkrotili a v roce 2009 jsme s Davidem odjeli na slavný závod Texel do Holandska a tam z 550 lodí dojeli celkem na sedmém místě. To byl obrovský úspěch, vlastně ani nevím, jestli takový výsledek někdo u nás překonal. Katamarány mám rád, ale přece jen jsem více vyznavačem jednoho trupu.

Neuer Beitrag

Um Beiträge zu posten musst du dich erst registrieren oder anmelden

Artikel per E-Mail zuschicken lassen

Regelmäßige Informationen über Sport in Pilsen

Hello, if you disable ad blocking, you will help SportCentral to remain free. Thank you for your consideration :-)[x]