ZAVŘÍT
Sportovní portál města Plzně

Plány Kateřiny Skypalové: Odmaturovat, dostat se na vysokou školu a uspět na MS juniorů

REDAKCE

Kateřina Skypalová

Zůstat už po zdravotních potížích na přelomu roku zdravá, zvládnout maturitu a naladit formu na letní sezonu. To jsou plány mladé atletky Kateřiny Skypalové. Devatenáctiletá kladivářka se v březnu stala vítězkou ankety Nejlepší sportovec města Plzně za rok 2017 v kategorii dorostu, kterou připravuje Nadace sportující mládeže. A letos chce udělat další výkonnostní posun.

„Je pravda, že rok 2017 byl pro mě velmi úspěšný. Vyšlo mi vlastně všechno, co jsem chtěla,“ svěřila se Kateřina Skypalová, členka AK Škoda Plzeň a svěřenkyně trenérky Lucie Plašilové, bývalé dlouholeté reprezentantky v hodu kladivem. Skypalová loni triumfovala na juniorském mistrovství Evropy v italském Grossetu, ve světových juniorských tabulkách ji patřila druhá příčka, zároveň získala české tituly mezi ženami, juniorkami i dorostenkami.

Zisk juniorského evropského titulu řadíte za loňský rok nejvýš?

Asi ano. A mám na to mnohem hezčí vzpomínky než na rok 2016, kdy jsem v Tbilisi vybojovala zlato na mistrovství Evropy dorostenek. V Gruzii to bylo hodně složité. Všechno byl problém, nic nefungovalo, nikdo neuměl anglicky, jídlo bylo špatné… Itálie byla o něčem úplně jiném.

Zimní přípravu vám komplikují zdravotní problémy, o co jde?
Více než měsíc jsem zápasila s chřipkou, k tomu se přidaly další virózy, pak ještě nespavost. Už je to lepší, ale ještě ne optimální, pořád jsem trošku oslabená. Ale doufám, že se to během pár dnů všechno vyřeší a budu moci začít trénovat naplno. Začátek zimní přípravy byl dobrý, ale pak se to přibrzdilo, je to čára přes rozpočet. Všechny chci směřovat k juniorskému mistrovství světa, které se koná v červenci ve Finsku.

K tomu vás čeká na jaře maturita, bylo alespoň více času na studium?

To ano. Už za pár dnů mě čekají písemky. Maturitu chci zvládnout co nejlépe, abych pak měla čistou hlavu na přípravu. Je to docela nápor, moc volného času není. A to se chci dostat ještě na vysokou školu.

Na kterou?

Fakulta zdravotnických studií v Plzni. Buď obor radiologický asistent, nebo záchranář. Co jsem zjišťovala, to by šlo skloubit i s atletikou. Věřím, že to půjde.

V srpnu se koná také evropský šampionát dospělých v Berlíně. Je to velké lákadlo?
Je. Chtěla bych se pokusit o splnění limitu. Je hodně vysoko, tuším 69 metrů, moje osobní maximum je 67,20. Ale není to nereálné. Jsme na to tři adeptky, takže půjde spíš o to, která z nás hodí nejdál.

Kolik hodíte teď, v zimní přípravě?
To daleko méně, okolo třiašedesáti metrů. Víc nejde, když je zima a člověk navlečený. Ten zimní trénink je náročný hlavně časově. Denně v posilovně zabere klidně dvě a půl hodiny. A to házení venku není moc příjemné. Už se těším, až se pořádně oteplí.

Soustředění v teple v plánu nebylo?
Bylo, měli jsme letět na Kanáry nebo do Jihoafrické republiky. Ale kvůli maturitě jsme to museli zrušit, budu se připravovat ve sportovním centru v Nymburku.

Vaší trenérkou je Lucie Plašilová, bývalá skvělá kladivářka. Jaký je to kouč, spíš cukr, nebo bič?
Musí být obojí. I ta disciplína je důležitá. Vykáme si, ale máme zároveň velmi dobrý vztah. Moc ji uznávám.

Plzeňská atletika zažívá velký boom, máte z toho velkou radost?
Je to skvělé. Co dokázala Terezka Petržilková, která se dostala na halové mistrovství světa, to je úžasné. Jsou tady skvělí bratři Forejtové, moji kamarádi, se kterými trénuju a přejeme si jen to nejlepší. Věřím, že to dotáhnout ke zlatu na mistrovství světa či Evropy. Vlastně trénuju hlavně s klukama. A musím říci, že občas mi ta holčičí společnost chybí, není to jedoduché.

Měla jste mezi kladivářkami nějaký vzor?
Přímo vzor ne, snažím se jít hlavně vlastní cestou. Ale pokud bych si měla vybrat, hodně uznávám polskou kladivářku Anetu Wlodarczykovou.

A na kdy tedy plánujete první závod letošní sezony?
Měla jsem začít na Evropském poháru nebo vrhačským čtyřbojem v Sušici. To ale kvůli manku v tréninku nestihnu. Takže první akcí bude na začátku května Velká cena v Sušici. A to už bude po maturitě.
 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]