Odhlásit
Plzeň - sportovní přehled

Peter Sagan opanoval mistrovství cyklistiky v Plzni

REDAKCE

Zcela suverénním vítězem Mistrovství České a Slovenské republiky 2018, které se konalo v Plzni, se stal slovenský závodník Peter Sagan. Českým mistrem se stal cyklista hradecké stáje Elkov Author Josef Černý, jenž vyhrál i časovku, která se jela ve čtvrtek 21. června v Karlových Varech. V sobotu 23. června jely závod ženy a juniorky, v neděli pak muži v kategoriích Elite a do 23 let. Město Plzeň podpořilo šampionát částkou jeden milion korun. Hlavní nedělní závod odstartoval mužům primátor města Martin Zrzavecký.

Mistryní České republiky v silniční cyklistice se poprvé v kariéře stala Jarmila Machačová, dráhařská mistryně světa. V Plzni porazila ve spurtu po 80 kilometrech loňskou vítězku Nikolu Noskovou. Slovenské stupně vítězů patří Tereze Medveďové.

Trojnásobný světový šampion v silniční cyklistice a pětinásobný vítěz bodovací soutěže na Tour de France Peter Sagan získal již pošesté národní titul. Hned po druhém kole se vydal do úniku, peloton ho ale dojel. Při nástupu 85 kilometrů před cílem už ho nikdo nezachytil a cyklista si dojel pro zlato. „Ani nevím, proč jsem se rozhodl pro takový únik. To se vlastně ani nedá naplánovat, ale vyšlo to skvěle," řekl po závodu Peter Sagan.

V kategoriích do 23 let vyhráli Jakub Otruba za Českou republiku, za Slovensko Matúš Štočko.

Start a cíl závodu se odehrál u obchodního domu na Rokycanské ulici. Šestnáctikilometrový okruh vedl přes Červený Hrádek, Dýšinu, Kyšice, Letkov a Božkov. Pro fanoušky byl připraven bohatý doprovodný program.

Text: Adriana Jarošová