ZAVŘÍT
Sportovní portál města Plzně

Nejlepší hráč v bundeslize? Thomas Müller, tvrdí Vladimír Darida

REDAKCE

Patří k oporám bundesligového týmu Hertha Berlín SC i k základním stavebním kamenům české fotbalové reprezentace. V srpnu záložník Vladimír Darida oslaví sedmadvacáté narozeniny, ale fanoušci mistrovské Viktorie mají dobře v paměti i jeho začátky v Plzni. Do ligy nakoukl poprvé v roce 2010, pak ho klub poslal na zkušenou do druholigového Sokolova, ale brzy si ho trenér Pavel Vrba stáhl zpět. A jeho kariéra rychle nabrala směr vzhůru.

"Měl jsem štěstí na skvělé spoluhráče. Především Pavel Horváth byl pro mě důležitý. Radil mi, co bych měl dělat jinak a co vůbec. A vždycky mi poradil dobře, moc si toho vážím," děkuje na dálku Darida, plzeňský rodák a odchovanec Viktorie.

Teď už čtvrtou sezonu působíte v německé bundeslize. Dva roky jste hrál za Freiburg, nyní válíte za Herthu. Koho za tu dobu považujete za nejlepšího hráče německé prestižní soutěže?
Došlo mi to hned v prvním utkání proti Bayernu ještě za Freiburg. Thomase Müllera jsem samozřejmě znal a uznával ho, ale za úplného top hráče jsem ho nepovažoval. Až do toho zápasu, kdy jsem rychle změnil názor. Když vidíte, jak se pohybuje, jak pracuje s míčem, jak si umí vyhledat ideální prostor, můžete jen smeknout. Je nebezpečný pro každého soupeře. Přitom na hřišti může působit nenápadně, ale je strašně nebezpečný.

S kým si fotbalově nejvíce rozumíte v berlínské Herthě?
S Mitchellem Weiserem. To je hráč, kterému můžete přihrát kdykoliv, pořád chce balon a vy nemusíte mít obavu, že ho ztratí. Naopak, musíte si hned hledat volný prostor, protože se dá čekat, že vám míč v pravou chvíli dokáže vrátit a vylepšit vaší pozici.

Který zápas v bundeslize vám nejvíce utkvěl v paměti?
To je poměrně čerstvá vzpomínka z této sezony. A bohužel negativní. Domácí zápas s mistrovským Bayernem.  Vedli jsme 1:0, dřeli každý na více než sto procent. A někdy v 97. minutě jsme dostali vyrovnávací gól na 1:1. To byla strašně frustrující chvíle. Byla tam pak na konci i nějaká strkanice, spousta našich kluků byla plná emocí. Já se do toho nezapojil, protože jsem byl úplně mimo. Jen jsem stál, kroutil hlavou a říkal si, že to vůbec není možný.

Dokázal jste se prosadit v bundeslize, jedné z nejlepších soutěží světa. Jaký je vůbec váš oblíbený klub?
Vždycky to byl a je Manchester United. A když jsem byl malý, byl mým fotbalovým vzorem Pavel Nedvěd. Teď už to mám trošku jinak, nejsou přede mnou žádné vzory, nevzhlížím k nikomu s pocitem, že chci být jako on. Spíš se sám snažím pořád tvrdě pracovat, abych třeba i já mohl jednou být vzorem pro pár malých kluků v Plzni nebo kdekoliv jinde.

Ve Viktorii jste začínal už v přípravce, jak na to vzpomínáte?
Na stadion mě přivedli rodiče a mým prvním trenérem byl pan Böhm. Vzpomínám na něj moc rád. Také na chvíle, kdy jsme v žákovské lize dokázali porazit Spartu nebo Slavii a samozřejmě na dorostenecký titul. Já jsem se v dětství nějaký čas věnoval i sportovní gymnastice, ale ne na závodní úrovni. Pro fotbal to ale byla dobrá průprava. Obratnost, kotouly či pády pro mě nebylo nic nového. A protože jsem menší postavy, musím se to snažit dohánět chytrostí a technikou.

Ne všichni ví, že se musíte v životě srovnat i s celiakií, což je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Kdy se u vás nemoc projevila a jak se s ní vypořádáváte?
Při přechodu z žáků do dorostu. Tahle nemoc způsobuje kromě jiného i zpomalení růstu. Když mi pak lékaři nasadili bezlepkovou dietu, tenké střevo se dalo do pořádku a já začal růst. Stravu musím hlídat neustále, v jídelníčku nesmí být potraviny obsahující lepek, zejména z mouky. Doma je to jednodušší, ale třeba při zápasech venku nebo cestách letadlem je třeba na všechno myslet. Ale už jsem si zvykl.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]