ZAVŘÍT
Sportovní portál města Plzně

Chci se stále zlepšovat, říká mladá cyklistická šampionka Kristýna Burlová

REDAKCE

Vyrostla v Přešticích, kde jí také v sedmi letech její otec přivedl k cyklistice. Teď už Kristýna Burlová studuje Sportovní gymnázium v Plzni, je českou reprezentantkou v dráhové a silniční cyklistice a už také členkou pražské Dukly. A patří k největším sportovním nadějím u nás, vždyť letos slavila hned několik českých titulů v kategorii kadetek.

„Začínala jsem doma v Přešticích, když mi bylo sedm, pod vedením svého otce. Zpočátku jsem se věnovala výhradně horským kolům. Až v posledních čtyřech letech stále častěji závodím na silnici a na dráze," popisuje letos šestnáctiletá Burlová.

Kudy vedla vaše cesta až do cyklistických barev ASC Dukla Praha?
Když mě táta přihlásil na první závody, rychle mě cyklistika začala bavit a brzy jsem se jí věnovala naplno. Táta byl i mým prvním trenérem. Začínala jsem v klubu COPR Přeštice, pak jezdila za Author Team Stupno a poté jsem začala trénovat v Plzni u pana trenéra Nováka. Právě on mě přivedl k silnici a dráze.

A z Plzně už vedla cesta do Dukly?
Když jsem na dráze v roce 2016 vybojovala tři české tituly, měl na nich velký podíl právě pan Novák. A hned po šampionátu byla odezva, ozvala se pražská Dukla a já se tam začala připravovat. Byla to pro mě velká příležitost jít výkonnostně nahoru. V Dukle jsou výborní trenéři a všestranné zabezpečení na vysoké úrovni. A nároky jsou samozřejmě vyšší. Dřív se mi zdál táta hodně přísný, dnes už to vidím tak, že jsme jezdili spíš jen pro zábavu.

Letos jste získala řadu dalších zlatých medailí na kadetských šampionátech. Co vás momentálně baví víc, dráha, nebo silnice?
Zatím bych ráda kombinovala obě disciplíny, dobře se doplňují. A přiznávám, že teď nevím, kterou si v budoucnu vyberu. Každopádně se chci stále zlepšovat, dál tvrdě trénovat, abych se mohla brzy účastnit i zahraničních závodů.

A horské kolo, na kterém jste začínala?
Na něm už si vyjedu jen výjimečně, kombinovat tři disciplíny na vrcholové úrovni nelze.

Když jste zmínila zahraničí, kam už jste se s cyklistikou podívala?
Určitě by mi nevadilo díky sportu procestovat svět. Ale to je ještě hodně daleko. Byla jsem už na soustředění třeba na Mallorce nebo v Chorvatsku. Líbilo se mi tam. Hlavně když je u nás zima, je teplo a moře super. A člověk tam může kvalitně trénovat.

Cyklistika je tvrdý sport. Nechybí vám vyžití kamarádek, které si mohou občas vyrazit, pobavit se?
Vlastně ani ne. A většina mých kamarádů je na tom stejně. Drtivou většinu jejich volného času zabírá také sport. A díky tomu, že se vídáme na trénincích, se na sebe i na tu dřinu ještě víc těšíme. Jak říká Ester Ledecká, ta největší párty je přímo samotný sportovní výkon.

Předpokládám, že vaším největším snem je účast na olympijských hrách, je to tak?
Určitě, olympiáda je přece sen každého sportovce. Ale teď mám před sebou zatím jiný cíl. Příští rok bych chtěla zažít mistrovství světa a Evropy v kategorii juniorek. Vrcholový sport, to je ale i spousta dřiny a odříkání. Nemáš někdy touhu jít raději na diskotéku, ne na další trénink?

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]