ZAVŘÍT
SPORTLER
for sports
GRUPPEN
teams, clubs
SPORTANLAGEN
anywhere in the world
SPORTEVENTS
trainings, ...
TRAINERS
and instructors
RABATTE
at venues
23% people miss a sports buddy
How can SportCentral help you?
Find people looking for buddies
Tell who you are looking for
Get in touch
Do sports together
Organize your team or club
How can SportCentral help you?
Communication among members
Organize trainings, matches, ...
Recruit new members
Space for your photos and docs
Choose where you do sports
How can SportCentral help you?
Worldwide venues search
Find out where your friends go
Get deals and discounts
Rate venues
Discover sports events near you
How can SportCentral help you?
Choose from hundreds of events
Tournaments, races, trainings, ...
900+ sports to pick from
Organize even your own event
Choose your trainer
How can SportCentral help you?
Get expert guidance
Trainers, coaches, instructors
Find out who trains your friends
Hire trainer
Anmelden Registrieren
Hinzufügen
Suchen
SPORTLER
for sports
GRUPPEN
teams, clubs
SPORTANLAGEN
anywhere in the world
SPORTEVENTS
trainings, ...
RABATTE
at venues
TRAINERS
and instructors

MAGAZIN TV Über uns
Sign out

Výbava horolezce: Co by vám nemělo při lezení ve skalách chybět?

O sportech

Horolezci, horolezkyně, horolezčata, lezte na skálu, co je hodně vysoká, ale pouze dobře vybaveni. Šetřit se v tomto sportu nevyplácí. Co všechno by výbava horolezce měla obsahovat?

Levná výbava? Vydrží až do smrti

Pro běžné lezení na českých skalkách a skalách i pro nenáročné popolézání v Alpách vám bude stačit základní výbava. I ta ovšem něco stojí, a tak se raději psychicky předem připravte na to, že nové horolezecké lano pořídíte bratru za tři tisíce, nové lezečky vás vyjdou tak na dva tisíce, za přilbu necháte v obchodě zhruba tisíc pět set... a k tomu se přidají ještě další položky, většinou už jen v řádech stokorun. Když se to ale všechno nasčítá, můžete se rázem dostat na zhruba deset tisíc.

Možná vás napadlo, že by se na vybavení dalo ušetřit jeho nákupem z druhé ruky. Při nákupu používaného horolezeckého vybavení ale nikdy nevíte, v jakém stavu se k vám dostává a co má za sebou. A může se stát, že kvůli opotřebovanosti, která nebude na první pohled vidět, v kritické chvíli selže. Vybavení si proto raději kupujte vždy nové a certifikované, ať znáte jeho historii.

horolezení

Základní výbava horolezce

Na nejzákladnější úrovni se výbava horolezce liší podle jeho zaměření. Jiné vybavení bude potřebovat horolezec lezoucí jednodenní cesty, jiné lezec plánující strávit ve stěně několik dnů a jiné horolezec lezoucí ledy. Proto si jako model vezmeme klasickou situaci, kdy se člověk rozhodne povýšit své lezení na umělé stěně na horolezectví a pustit se do lezení v horách. Níže uvedené horolezecké výbavení je výčet toho, co potřebujete pro bezpečné lezení na skalách:

 • horolezecký sedák - Pro bezpečné navázání na lano, spojení s hrudním úvazkem, slanění i transport materiálu budete potřebovat horolezecký sedák. U sedáku si po lezení průběžně kontrolujte stav sešití a materiálová oka nezatěžujte více než 5 kg materiálu, abyste je neutrhli.
 • hrudní úvazek - Tento typ úvazku se spojuje dutou smycí s prsním úvazkem a zabraňuje vašemu přetočení hlavou dolů při případném pádu. Tím vám při lezení poskytuje vyšší bezpečí, pokud byste spadli.
 • horolezecké lano - Při lezení používejte dynamické horolezecké lano, které v případě pádů zapruží a zmírní jeho následky. Po každém lezení zkontrolujte stav opletu lana, zda jste ho někde nepoškodili.
 • jistící pomůcka - Pryč jsou doby, kdy se jistilo přes slaňovací osmu nebo poloviční lodní uzel. Stačí vám jednoduchá jistící pomůcka, které se hovorově říká kyblík, a perfektně odjistíte spolulezce i slaníte.
 • lezečky - Říká se, že pokud vás lezečky nebolí, nemáte správnou velikost. Ano, ale chystáte-li se na vícedélkové cesty, kde v lezečkách strávíte vždy delší dobu, volte kompromis mezi pohodlím a výkonem.
 • přilba - Zapomeňte na cyklistické nebo dokonce lyžařské helmy a kupte si přilbu certifikovanou jako horolezeckou, která odolá pádu kamení a kryje vám kritická místa hlavy.
 • karabina - Pro začátečnické popolézání po skalách vám stačí jedna HMS karabina do jistící pomůcky. Pokud se pustíte do vážnějšího lezení, budete samozřejmě karabin potřebovat více.
 • odsedávací smyčka - Když dolezete na konec cesty, musíte se nějak zajistit, než se odvážete z lana. K tomu účelu slouží odsedávací smyčka s karabinou, kterou si cvaknete do kruhu nebo štandu. Dřív se jako odsedky používaly obyčejné, sešité ploché smyce, dnes jsou k dostání dynamické odsedky z lana.
 • magnézium - Jakmile se vám zpotí ruce, zvyšuje se riziko pádu. Proto mějte okolo pasu pytlík s magnézium, do kterého si v případě potřeby namočíte ruce a poleze se vám líp.
 • dutá smyce - Tímto typem smyce spojíte horolezecký sedák s prsním úvazkem. Dejte při nákupu pozor na to, aby byla protkaná 3 nitkami, a měla tak dostatečnou nosnost.
 • prusík - Ačkoliv se nad prusíkem většina ostřílených horolezců ošklíbá, faktem zůstává, že vám takto 6 mm široká reep šňůra může v krajním případě zachránit život, pokud si třeba uděláte špatné slanění.

Většinu horolezeckého vybavení koupíte v levnější základní variantě i cenově náročnější propracovanější verzi. V tomto ohledu záleží spíše na tom, co vám dovolí vaše peněženka. Při nákupu přes internet je praktické koupit vše u jednoho prodejce. Kompletní vybavení pro horolezce nabízí například eshop.lanex.cz, kde najdete i úplnou nabídku špičkových horolezeckých lan Tendon.

horolezení

Co při lezení nepodcenit

Horolezectví patří mezi rizikové sporty. Ani nejlepší vybavení vám nezachrání život, jakmile přeceníte vlastní síly a schopnosti. Při výběru lezeckých cest si vždy sežeňte průvodce konkrétní lezecké oblasti a dívejte se na obtížnosti jednotlivých cest. Srovnání různých stupnic obtížnosti najdete například na Wikipedii. Počítejte s tím, že na skále se vám poleze jinak, a to obtížněji, než na umělé stěně, proto mohou vaše výkony o stupeň až dva klesnout.

Neuer Beitrag

Um Beiträge zu posten musst du dich erst registrieren oder anmelden

Hello, if you disable ad blocking, you will help SportCentral to remain free. Thank you for your consideration :-)[x]