ZAVŘÍT
BUDDIES
for sports
GROUPS
teams, clubs
SPORTS VENUES
anywhere in the world
EVENTS
trainings, ...
TRAINERS
and instructors
DEALS
at venues
23% people miss a sports buddy
How can SportCentral help you?
Find people looking for buddies
Tell who you are looking for
Get in touch
Do sports together
Organize your team or club
How can SportCentral help you?
Communication among members
Organize trainings, matches, ...
Recruit new members
Space for your photos and docs
Choose where you do sports
How can SportCentral help you?
Worldwide venues search
Find out where your friends go
Get deals and discounts
Rate venues
Discover sports events near you
How can SportCentral help you?
Choose from hundreds of events
Tournaments, races, trainings, ...
900+ sports to pick from
Organize even your own event
Choose your trainer
How can SportCentral help you?
Get expert guidance
Trainers, coaches, instructors
Find out who trains your friends
Hire trainer

Cvičíte kvůli spalování tuků? Nezapomeňte si hlídat tepovku.

Když je tepová frekvence při cvičení příliš vysoká, tuky se nepálí. Pokud chceme zhubnout, je dobré si spočítat, v jaké tepové frekvenci bychom se měli pohybovat. Pokud cvičíme, abychom hubli, je potřeba si udržovat tepovou frekvenci okolo 60 % naší maximální tepové frekvence.

Spalování tuků - cvičení a tepová frekvence

Jak zjistím maximální tepovou frekvenci?

Maximální tepová frekvence se dá jednoduše spočítat. Stačí odečíst od čísla 220 váš věk. Tato metoda je ale pouze orientační. Chcete-li znát přesnou hodnotu vaší maximální tepové frekvence, je potřeba si nechat udělat zátěžový test, který vám vyhodnotí vaši individuální maximální tepovou frekvenci. Jednoduše a online si můžete vaši maximální tepovou frekvenci spočítat v online kalkulačce tepové frekvence.

Proč si hlídat tepovou frekvenci?

Každý člověk je jinak trénovaný a každý má také jiný cíl při cvičení. Tepová frekvence pro cvičení se obecně dělí na 3 zóny - vytrvalostní, fitness a výkonnostní zóna. V jaké zóně se při cvičení držet závisí na tom, jaký máme cíl.

Tepová frekvence pro spalování tuků

Tepová frekvence pro cvičení na spalování tuků se nachází v nejnižší tepové zóně. Jedná se o vytrvalostní zónu, ve které dochází k největšímu spalování tuků. Jedná se o hodnotu okolo 60 % vaší maximální tepové frekvence. Při vyšší tepové frekvenci už potom dochází k menšímu spalování tuků a naopak vyššímu spalování cukrů a zlepšování kondice a vytrvalosti.

Blízko k maximální potom posilujeme kardiovaskulární systém.

Pro většinu lidí je tedy nejlepší se pohybovat v tepové frekvenci okolo 120 tepů za minutu, abychom spalovali tuky. Takové tepové frekvence dosáhnete třeba chůzí. Chůze je na spalování a udržení tepové frekvence ideální, protože není nárazovou aktivitou a je většinou prováděna dlouhodobě, což je pro spalování tuků to nejlepší.

Jak měřit a hlídat tepovou frekvenci

Když jsme si spočítali, v jaké tepové frekvenci bychom se měli při cvičení pohybovat, potřebujeme tepovou frekvenci nějak měřit. Na měření během cvičení jsou nejlepší sporttestry se snímačem srdečního tepu. Některé ho mají zabudovaný přímo v hodinkách, některé ho mají samostatně jako hrudní pás. Déle také existují nejrůznější fitness náramky se zabudovaným snímačem, které vám nejen ukážou vaši aktuální tepovou frekvenci, ale také důležité vyhodnocení tréninku.

U chytrých hodinek, náramků a sporttesterů je také výhodou nastavitelný alarm, který vás upozorní vždy, když zvolenou zónu opustíte. Pomáhá vám tak hlídat si, abyste se během celého cvičení udrželi v dané zóně a váš trénink byl co možná nejefektivnější.

Při cvičení je důležité si hlídat tepovou frekvenci, aby byl výsledek tréninku co největší. Nejlépe toho docílíte pomocí některého ze sporttestrů, které vám samy, na základě vašich osobních údajů, řeknou, v jaké tepové frekvenci byste se měli pohybovat při daném cvičení. Zároveň vás také hlídají, abyste v této zóně během celého cvičení setrvali.

New post

For submitting a new post, you must either log in or register

Hello, if you disable ad blocking, you will help SportCentral to remain free. Thank you for your consideration :-)[x]