ZAVŘÍT
Sportovní portál města Plzně

Věřím, že na úspěšnou éru navážeme, říká trenér Pavel Vrba

REDAKCE

Je hlavní osobností, se kterou je spojována cesta plzeňského fotbalu na vrchol. Je ikonou fanoušků, ve městě na jeho počest a v souvislosti s jeho příjmením rostou dvě vrby. Viktorii dovedl k historicky prvnímu českému titulu, s klubem se prodral do Ligy mistrů, tým pod jeho vedením oslňoval atraktivní hrou. Po třech a půl letech, které strávil u českého národního týmu a ruské Machačkale, se fotbalový trenér Pavel Vrba vrací. Na začátku května podepsal s vedením FC Viktoria novou, tříletou smlouvu, mužstva se ujme hned na začátku letní přípravy na další sezonu.

„Kdybych nevěřil, že v Plzni dokážeme zopakovat předchozí úspěchy, tak tady nejsem,“ prohlásil 53letý Vrba, rodák z Přerova, po podpisu dalšího kontraktu.

Jednání probíhala delší čas, co rozhodlo o tom, že jste zvolil návrat do Viktorie?
Určitě v tom hrály roli i znalost prostředí, některých hráčů, fanoušků a lidí okolo klubu. Netajil jsem se tím, že jsem čekal, zda do konce dubna nevyjde další trenérské angažmá v zahraničí. Pak jsem seriózně jednal se dvěma českými kluby, ví se, že kromě Plzně to byla také Sparta. Obě jednání byla vážná a velice solidní. Vážím si zájmu Sparty, ale rozhodl jsem se pro Plzeň a tím to končí, další debaty už nejsou třeba.

Takže věříte, že dvakrát lze vstoupit do téže řeky?
Věřím, že rčení o tom, že do ní dvakrát nevstoupíš, tentokrát platit nebude. Je to další výzva, vždycky se dá někam posunout. Plzeň dlouhodobě patří k TOP českým klubům, po mém odchodu získala další dva tituly, klade si jen ty nejvyšší cíle. A já pevně doufám, že tomu tak bude i pod mým vedením.

S Viktorií jste dvakrát ochutnal atmosféru Ligy mistrů, je to další motivace?
Na Champions League všichni vzpomínáme. Je to nejvzácnější chvíle, která český klub může potkat. Ale také víme, jak strašně těžké je se do ní dostat. Nicméně v příští sezoně to vypadá, že český mistr si zajistí přímý postup do základní skupiny a to je pro nás obrovská motivace a lákadlo. Ta sezona bude v tomhle ohledu hodně vážná. My, Slavia, Sparta, ale možná i Teplice či Mladá Boleslav do toho dají všechno.

Hodláte plzeňský kádr hodně přebudovat?

Nemyslím si, že je do něj třeba nějakých radikálních zásahů. I řada zkušených hráčů, kteří jsou v klubu dlouho, stále odvádí skvělé výkony. Třeba Limberský i Hubník mají platné smlouvy a určitě v Plzni zůstanou. Nebráním se posilování, ale neznamená to, že odejde šest hráčů ze základní sestavy a dalších šest přijde. Převratný změny nechystám, i když kádr bude možná o něco užší než je nyní.

Máte za sebou angažmá u české reprezentace a v ruské Machačkale. Jak je hodnotíte?

U národního týmu je to specifická práce, nejste ani tak trenér, ale spíš manažer. Kvalifikace se nám povedla, mistrovství Evropy už pak nedopadlo tak dobře, to nemám problém přiznat. Rusko pro mě byla obrovská zkušenost. S Machačkalou jsme na podzim udělali dvacet bodů, to bylo až nad očekávání. Bohužel, pak se projevily ekonomické starosti, odešli majitelé, zahraniční hráči i my trenéři. Ale práce to byla neskutečně zajímavá. I proto jsem do konce dubna jednal a kdyby ta šance v tu chvíli přišla, šel bych do Ruska znovu.

Jak jste se během těch tří a půl roku od odchodu z Plzně změnil?

Myslím, že je důležitější, v čem jsem stále stejný. Chci vést tým neustále k maximu, na co má.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]