ZAVŘÍT
Sportovní portál města Plzně

Giant liga patří k Plzni od roku 2002. Stojí za ní bývalý cyklista Jan Kotal

REDAKCE

Je to tradice, která k Plzni patří již od roku 2002. A stojí za ní bývalý úspěšný biker Jan Kotal. Díky němu prakticky každý, komu není sport lhostejný, dobře zná pojem Giant liga. Pravidelně od dubna do září se téměř každou středu cyklisté scházejí v areálu SK Rapid na plzeňské Doubravce, kde se koná nejdelší seriál cyklistických kritérií v České republice.

Jan Kotal

"Začátky přitom nebyly snadné. První závod jelo jen okolo dvaceti cyklistů. Ale už na druhý dorazilo o deset víc, postupně se počet jezdců zvyšoval. Dnes máme na startu pokaždé od padesáti do osmdesáti borců. Včetně českých reprezentantů na silnici i v terénu," popisuje 45letý Jan Kotal, bývalý závodník Dynama ZČE Plzeň, týmu CykloBartoníček či České spořitelny MTB.

Vy jste hlavní tváří celého projektu. Dá se shrnout obsah vaší práce?
Je to práce všeho druhu. (smích) Od shánění sponzorů na jednotlivé ročníky, sekání trávy v areálu Rapidu, moderování závodů. A zapojená je celá rodina, i můj táta patří mezi organizátory, manželka Tereza pro změnu fotografuje. Ale s cyklistikou jsme všichni spjatí, ta práce nás baví.

Jak se vlastně před lety zrodil nápad na Giant ligu?
Cyklisté závodili na tomto unikátním okruhu, který v Česku nemá obdoby, i dříve. Ale bylo to vždycky jen pár závodů na jaře, tím to končilo. S kamarádem Petrem Liškou nás tak napadlo prodloužit sezonu na Lopatárně na několik měsíců. A spojit je do jedné kriterijní série, aby to bylo atraktivnější. Dnes kromě mužů elite závodí ženy, junioři i veteráni, k tomu jsou součástí Giant ligy i dětské závody v rámci IL Sano Cupu nebo Hervis Tour.

Čím to, že cyklisty tenhle seriál tak přitahuje?
Prostředek týdne je vhodný termín. A tyhle závody jsou pro cyklisty z různých disciplín kvalitním rychlostním tréninkem. Je to pro ně lepší, než šlapat někde sám za motorkou. Pro ty mladší je to dobrá škola, jak se chovat v pelotonu. Ale pořád jsou to závody a mají prestiž, celkového prvenství si cyklisté váží.

Však také Západočech Jiří Nesveda ovládl seriál hned sedmkrát.
Je to rychlík, těžil ze své výbušnosti a především z podpory týmu AC Sparta. I proto jsme postupně přešli na systém, kdy se body rozdělují v každém kole. Dosáhne tak na ně víc jezdců a všechno je dramatičtější. A jsem rád, že seriál už se rozšířil i mimo Plzeň, třeba v uplynulém ročníku zavítal do Tábora, Milovic a Nového Boru. Před lety se o body do Giant ligy bojovalo dokonce i na Mallorce.

Máte v hlavě, jak dlouho chcete ještě Giant ligu pořádat?
To je složitější věc. Všechno závisí na tom, jak se vyřeší majetkové záležitosti velké části pozemků pod dráhou. Příští rok se Giant liga určitě pojede, což dohoda s majitelem Pavlem Stelzrem, který jedná s městem, zaručuje. Co bude dál s celým sportovištěm i seriálem, je zatím ve hvězdách.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

ODEBÍRAT ČLÁNKY E-MAILEM

Pravidelný přísun informací o sportování v Plzni

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]