ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Hot Joga Plzeň – oáza pro tělo i duši uprostřed rušného města

Byli jsme se podívat ve sportovišti Hot Joga, které najdete v Plzni v Kollárově ulici. Seznámili jsme se zde s milou paní majitelkou, která nám poskytla zajímavý rozhovor. Nabízí lekce jógy a pilates ve speciálních podmínkách. Jak uvádí paní majitelka: „Jedná se o dynamická cvičení, která jsou vhodná pro všechny, bez rozdílu věku a pohlaví. Cvičení probíhá v místnosti vyhřáté na 42 °C s vyšší vlhkostí vzduchu.“  

SportCentral_Hot_Joga

Jaký byl váš cíl, když jste zakládala Hot Jogu a čeho jste chtěla dosáhnout?


Představovala jsem si takové klidné místo, kam se lidé přijdou uklidnit a zacvičit si, aby se cítili lépe. Takové místo pro duši a oázu klidu v centru města.

Takže, prvotní pro vás nebylo podnikání?


Ne, bylo to spíš pro mě. Jóga mi hodně pomohla, co se týká psychiky, a myslím si, že celkově hodně lidem může pomoci. Takže z počátku jsem úplně nevěděla, jestli mě to uživí. Šlo spíše o to, že mě to bavilo, a pomohlo mi to. Věděla jsem, že jiným lidem by to pomohlo také.

A jak vznikl nápad založit Hot Jogu ?


No, nápad vzniknul asi tak, že mně osobně se v teple cvičí lépe, víc mě uklidní a myslím si, že lidé to vnímají podobně. Navíc mě baví jógu předcvičovat.

Bylo obtížné založit Hot Jogu tady v Plzni, a jaké bylo největší úskalí?


My už jsme tenhle prostor měli, takže jsme ho jenom měnili. Už jsme tady provozovali jiné cvičení. Já se cvičení věnuji od malička, jenom jsem z takových těch rychlých stylů postupně přešla na ty nejpomalejší. Život nás vždy dovede tam, kde máme být. Takže pro mě zas taková úskalí nebyla.

To zní logicky. Takže, vy už jste tedy tenhle prostor měli?


Ano, měli a postupně jsme ho předělávali. Začali jsme s úplně malinkým sálem. Postupně, jak jsme vydělávali, tak jsme vybudovali velký sál.

SportCentral_Hot_Joga_2 Speciálně upravený sál

Kolik času a peněz jste zařízení Hot Jogy věnovala?


No, mně pomáhala máma a ona je interiérová návrhářka, takže se to moc nedá zhodnotit finančně, tím že to máme a děláme spolu. Určitě by to všechno stálo více peněz, takhle to všechno pomáhala dělat ona. Je velmi manuálně zručná, a tak jsme si všechno dělaly svépomocí, takže se to ani nedá vyčíslit. Kdybych si za to někomu měla říct o peníze, tak by to určitě stálo více.

Co obnáší provoz a co všechno vlastně děláte?


My jsme tu jen s mámou, takže se střídáme na recepci a jsme tu vždy jen hodinu před cvičením, protože se vytápí sál. Jinak tady služby navíc máme, jen co se týká pití, takže to se občas jede nakoupit. Potom tady máme i vzdělávání. Máme ještě dvě kolegyně, které předcvičují, ty se vzdělávají i jinde. Organizují tady pak semináře jógy, aby lidem bylo co nového nabídnout. Jinak tedy organizujeme klasickou power jógu, hot jógu, potom hot hatha jógu, kterou lidé znají pod názvem bikram yoga. Tenhle název je ale pod určitou certifikací a nesmí se jen tak používat. Jóga je ale jedna, jedny cviky, které jsou všude stejné a může to cvičit i někdo jiný úplně stejně. Bikram jóga vychází ale ze stylu hatha jógy. Je to tedy bikram, jen se to jinak jmenuje.

Takže vy tedy nemáte přímo certifikát na bikram jógu?


Přímo na bikram jógu ne. Ono to vlastně ani není potřeba. Všichni lektoři, co tady cvičí, mají certifikát na jógu. Kolegyně má certifikát přímo z Indie, já mám český.

Plzeň je velké město, nebojíte se konkurence? Očekáváte rozšíření hot jógy, nebo jste si jistá, že budou lidé chodit k vám, protože jste byla první?


To ne, jógu si lidé hledají podle toho, kdo jim sedí a i podle toho místa, které se jim líbí. Takže se snažím nebát, věřím, že se u nás lidem líbí a že nás budou navštěvovat.

Dobře, a kdyby se nějaká konkurence naskytla, tak pro vás je to tedy spíše duševní a citová záležitost a necháte to být, nebo se budete snažit o větší propagaci?


Kdyby se naskytla, tak je to jednoduché. Já se budu snažit dělat vše pro to, aby sem lidé chodili, ale jestli to tak bude, to už já neovlivním, a tak se to musí prostě brát. I když neříkám, že jsem na takové duchovní úrovni, abych si občas neřekla, že mě to netíží nebo že si na to nevzpomenu. Jelikož se ale snažím na to nemyslet. Život vás vždycky zavede tam, kde máte být.

Ještě se tedy zeptám, jestli je v dnešní době těžké se prosadit a nějakým způsobem se propagovat? Případně, jakými způsoby se propagujete a co funguje?


Popravdě, já asi nejsem ten typ člověka, co půjde proti zdi, proti všemu. Já všeobecně nemám ráda reklamy, protože všechny reklamy jsou klamavé. Nedívám se ani na televizi, protože v televizi vám neříkají nic, co potřebujete slyšet, a je to všechno takové záměrné. Takže z toho důvodu, já moc reklamy ani nedávám. Samozřejmě nějakou reklamu máme, ale není moc velká.

To je asi částečně pravda, na druhou stranu, když o vás lidé neví...


No, tak oni se dozvídají třeba přes Facebook. To je docela dobrá reklama v dnešní době...to se šíří samo a je to zadarmo. Lidé si můžou vybrat, co tam napíší, jsou tam i recenze, hodnocení. Líbí se mi, že lidé můžou reagovat a dávat nějaký svůj názor, který je jejich a není to žádné vnucování něčeho někomu. No a pak fungují doporučení. Já neříkám, že třeba někdy neuděláme reklamu v rádiu, když to bude potřeba.

Chápu, úplně nevíte, jak byste reklamu podala, aby to zase nešlo proti vám. To chápu, ale když o sobě člověk nedá vědět lidem, tak je to vždycky těžší.


No právě, asi ano...Nevím, jestli jsem úplně dobrý podnikatel...(smích)

Zase máte pravdu, že když lidé budou spokojení, tak určitě budou chodit a dobré slovo je nejlepší reklama.


Snad jo...asi jo...(smích)

Máte ještě další sportoviště nebo cvičíte i jinde?


Ne, já zatím cvičím jen tady. Pro mě je zbytečné si pronajímat sál někde jinde.

Dobrá, když se zeptám, co myslíte, že stojí za vaším úspěchem? Protože se o vás v Plzni poměrně ví, takže úspěch určitě máte.


Já si myslím, že asi ta domácí atmosféra tady. Lidé sem přijdou a cítí se tu prostě dobře. Hlavně jsou většinou překvapení, jak dobře se následně několik dní cítí. Vidí to i ve svém běžném životě, jsou klidnější, vyrovnanější. Ze začátku si třeba nedovedou vysvětlit, proč to je. Oni si třeba neumí představit, že to z nich všechno najednou spadne, že jsou lehčí...nemají tíseň na hrudi, jsou prostě vyrovnanější a lehčí. Takže asi proto.

Takže myslíte, že je za tím domácí atmosféra a působení toho samotného cvičení?


Asi jo, jóga je určitě hezká i ve větším sále, jóga je prostě jedna. Je ale pravda, že ve větším sále, je třeba spousta lidí, kteří teprve začínají. A když lektorka bude mít 40 lidí, tak asi není schopná je úplně srovnat. Zde je maximálně 12 lidí a už tak není kolikrát možné se jim plně věnovat. Takže asi ta intimní atmosféra. Ono je to tady malinké a lidi se tu většinou znají.

SportCentral_Hot_Joga_3 Příjemné domácí prostředí

SportCentral_Hot_Joga_5SportCentral_Hot_Joga_6 SportCentral_Hot_Joga_7

Čím je jóga v teple tak výjimečná a pro koho je vhodná?


Jóga v teple (pozn. hot jóga) je vhodná úplně pro každého. Co se týká těhotných žen, tak pokud to necvičily dříve, tak to vhodné úplně není, protože na to tělo není připravené. Pokud tedy necvičily před těhotenstvím, tak jim bych to nedoporučila. Jinak si myslím, že to nikomu nevadí. Jde spíš o to, že když někdo nemůže, tak si odpočine, ale normálně si organismus strašně rychle zvykne.

SportCentral_Hot_Joga_4

 

SportCentral_Hot_Joga_8

Já si právě říkám, že ze začátku to musí být docela těžké. Vždyť v sále máte 42°C.


Ano, ze začátku je to těžké, člověku se může udělat i špatně v některých pozicích (ásanách), ale strašně rychle to přejde. Lidé si na to zvyknou, musí se víc soustředit na svůj dech a to je uklidní.

A co lidé, kteří mají problém s tlakem? Měla jste tady někoho takového?


Těm to také nevadí, ale každý musí vnímat sám sebe, pokud se necítí dobře, kdykoliv si může odpočinout. Po chvilce se mu udělá lépe. Je také trochu rozdíl mezi klasickým bikramem a hot jógou. Při hot józe cvičíte pozice plynule nahoře i dole, tím střídáte teplotu a nejste vystaveni vysoké teplotě bez pauzy, jako je tomu například u bikram jógy. Tam prvních cca 50 minut praktikujete ásany ve stoje.

A jak probíhá klasická lekce hot jógy?


Klasická lekce začíná protažením na podložce, potom následuje pár pozdravů slunce. Většinou se také dohodneme na začátku, na co se budeme zaměřovat. Cvičí se klasicky třeba bojovníci, balanční pozice a tak dále. Pak i něco zkoušíme... most, stoj na rukou, stoj na loktech. Na konci můžeme trošku blbnout a zkoušet si různé věci.

Takže klienti tedy postupují v určitém vývoji, kdy se jim individuálně věnujete?


Určitě! Záleží také, jak se lidé sejdou na hodinu a na jaké jsou úrovni, ale na konci si každý už cvičí podle toho, jak může.

Říkala jste tedy, že máte ještě nějaké lektorky?


Ano, předcvičuji já, máme Míšu a Lenku a mamina cvičí hot pilates.

Co je třeba mít s sebou na hodinu? Nebo máte veškeré vybavení?


Jsou tady podložky, je třeba si přinést hodně velkou osušku, aby při cvicích vystačila. Minimálně je třeba asi 140cm délka, nebo si u nás klienti mohou půjčit za 10 Kč. Vodu si klienti můžou přinést svojí, nebo si tady koupí, jinak nic víc nepotřebují. Neměli by být přejedení a v den cvičení by měli hodně pít. Pije se i během cvičení, ale záleží, jak to komu vyhovuje. Někomu se může dělat špatně, protože se během cvičení stlačují orgány. Mě to třeba ale nevadí, záleží na každém.

Takže hlavně tedy vodu s sebou. A kolik tak člověk vůbec vypotí?


To nevím, to záleží, protože čím víc to budete cvičit, tím víc se budete potit. Já se třeba potím víc než v sauně.

Takže jak se člověk zlepšuje, tak se dokáže více prohřívat?


Ten důvod úplně nevím, ale každý, kdo cvičí déle, říká, že se také potí více. Asi se více otevřou póry a člověk se víc čistí a tělo se také snáze ochlazuje.

To je zajímavé, já bych právě řekla, že vy se budete potit ze všech nejmíň, protože máte nejvíce zkušeností.


Je to naopak, ale je fakt, že vždycky se nejvíc potí sportovci. Třeba když zde máme hokejisty, tak potom pod nimi můžeme vytírat (smích). Ale i třeba holky, na kterých je vidět, že hodně sportují, tak ty se také potí víc.

Bavily jsme se o tom, že jóga spočívá v opakování stejných cviků (ásan). Baví klienty cvičení i po delší době?


Já si myslím, že na to si musí každý přijít. Vidím to sama na sobě před patnácti lety, kdy jsem dělala sportovní aerobic, a ukázali mi jógu. Stála jsem v bojovníkovi, tenkrát v Holandsku, a tak jsem si říkala: Co to je? Tohle, to v životě dělat nebudu! Pak jsem cvičila jógu dva roky, než jsem si otevřela tuhle provozovnu, a myslela jsem si, jak jsem úžasná a že už všechno umím. Čím víc ale jógu cvičím, tak tím víc zjišťuji, že to vůbec neumím (smích). Prostě postupně začínáte tělo více znát, chcete se více dostat do těch pozic a zjišťujete, že to vůbec neumíte, tak jak si myslíte. Já si myslím, že jóga je běh na celý život.

A klienti tedy většinou spíše vydrží a pokračují ve vývoji, nebo je více lidí, kteří to vzdají?


To zatím nemůžu hodnotit. Chodilo nám hodně lidí, ale přišlo léto a lidé teď tolik chodit nebudou.

A jak byste řekla, že jsou na tom lidé s jógou v Plzni?


Jóga se stává čím dál hledanější a oblíbenější aktivitou. Dokonce mě i překvapilo, kolik lidí v Plzni jógu cvičí, a že je jich čím dál více.

Říkala jste, že organizujete i hot pilates. Jak se takové cvičení líbí lidem? Má to také úspěch?


Já bych řekla, že se to líbí. Ono je to trošku jednodušší než jóga. Je docela plno, takže se to líbí. Chodí spíše střední věková kategorie, ženský kolem 40, ale chodí i mladší.

A sál má tedy stejnou teplotu jako u hot jógy?


Ne, teplota je trochu nižší. Většinou máme v rozvrhu pilates, a pak se dohřívá sál na jógu.

A říkáte tedy, že je to jednodušší?


Myslím, že ano. Každopádně naše hodiny pilates jsou trošku jednodušší než hodiny jógy. Ale u jógy je to také individuální, i z pohledu klientů. Pro každého je těžší jiná hodina. Pro někoho jsou jednodušší určité cviky a pro někoho jsou zase těžké. Když je třeba někdo hodně zkrácený, tak se vyčerpá jen při protahovacích cvicích.

Máte nějaké skalní příznivce, nebo k vám chodí různí lidé spíše na zkoušku?


Ano, to určitě máme, ale chodí i zkoušet. Hodně lidí to třeba kombinuje s jiným sportem. Jsou to třeba sportovci, hodně i muži, což mě příjemně překvapilo.

Děláte ve svém volném čase nějaký další sport?


Chodím občas běhat. Tak třeba třikrát týdně. Dřív jsem k tomu měla tedy odpor, tak to je takový můj vývoj, ale nejsem žádný velký běžec...to určitě nejsem.

A běháním si čistíte hlavu, nebo jde spíše o to, že jste venku?


Hlavu si nejlépe vyčistím při cvičení jógy, tam konkurence určitě není. Spíš, že jdu ven a mám jiný pohyb a také chodíme se sestrou, takže jsme spolu. Jinak, jóga je komplexní, takže k ní ani nic jiného nepotřebuji.

Jaké jsou vaše další plány do budoucna? Víte, nevíte nebo to necháte plynout?


No, v zimě asi zase začne chodit více mužů, tak plánujeme udělat pánskou šatnu. Jinak asi nic...budeme cvičit. Já bych se tedy chtěla dál vzdělávat.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]