ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Cvičíte kvůli spalování tuků? Nezapomeňte si hlídat tepovku.

Když je tepová frekvence při cvičení příliš vysoká, tuky se nepálí. Pokud chceme zhubnout, je dobré si spočítat, v jaké tepové frekvenci bychom se měli pohybovat. Pokud cvičíme, abychom hubli, je potřeba si udržovat tepovou frekvenci okolo 60 % naší maximální tepové frekvence.

Spalování tuků - cvičení a tepová frekvence

Jak zjistím maximální tepovou frekvenci?

Maximální tepová frekvence se dá jednoduše spočítat. Stačí odečíst od čísla 220 váš věk. Tato metoda je ale pouze orientační. Chcete-li znát přesnou hodnotu vaší maximální tepové frekvence, je potřeba si nechat udělat zátěžový test, který vám vyhodnotí vaši individuální maximální tepovou frekvenci. Jednoduše a online si můžete vaši maximální tepovou frekvenci spočítat v online kalkulačce tepové frekvence.

Proč si hlídat tepovou frekvenci?

Každý člověk je jinak trénovaný a každý má také jiný cíl při cvičení. Tepová frekvence pro cvičení se obecně dělí na 3 zóny - vytrvalostní, fitness a výkonnostní zóna. V jaké zóně se při cvičení držet závisí na tom, jaký máme cíl.

Tepová frekvence pro spalování tuků

Tepová frekvence pro cvičení na spalování tuků se nachází v nejnižší tepové zóně. Jedná se o vytrvalostní zónu, ve které dochází k největšímu spalování tuků. Jedná se o hodnotu okolo 60 % vaší maximální tepové frekvence. Při vyšší tepové frekvenci už potom dochází k menšímu spalování tuků a naopak vyššímu spalování cukrů a zlepšování kondice a vytrvalosti.

Blízko k maximální potom posilujeme kardiovaskulární systém.

Pro většinu lidí je tedy nejlepší se pohybovat v tepové frekvenci okolo 120 tepů za minutu, abychom spalovali tuky. Takové tepové frekvence dosáhnete třeba chůzí. Chůze je na spalování a udržení tepové frekvence ideální, protože není nárazovou aktivitou a je většinou prováděna dlouhodobě, což je pro spalování tuků to nejlepší.

Jak měřit a hlídat tepovou frekvenci

Když jsme si spočítali, v jaké tepové frekvenci bychom se měli při cvičení pohybovat, potřebujeme tepovou frekvenci nějak měřit. Na měření během cvičení jsou nejlepší sporttestry se snímačem srdečního tepu. Některé ho mají zabudovaný přímo v hodinkách, některé ho mají samostatně jako hrudní pás. Déle také existují nejrůznější fitness náramky se zabudovaným snímačem, které vám nejen ukážou vaši aktuální tepovou frekvenci, ale také důležité vyhodnocení tréninku.

U chytrých hodinek, náramků a sporttesterů je také výhodou nastavitelný alarm, který vás upozorní vždy, když zvolenou zónu opustíte. Pomáhá vám tak hlídat si, abyste se během celého cvičení udrželi v dané zóně a váš trénink byl co možná nejefektivnější.

Při cvičení je důležité si hlídat tepovou frekvenci, aby byl výsledek tréninku co největší. Nejlépe toho docílíte pomocí některého ze sporttestrů, které vám samy, na základě vašich osobních údajů, řeknou, v jaké tepové frekvenci byste se měli pohybovat při daném cvičení. Zároveň vás také hlídají, abyste v této zóně během celého cvičení setrvali.

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]