Find out who trains your friends
Hire trainer
Pilsen - sports overview

Chci předávat zkušenosti dál, plánuje biker a trenér Milan Spěšný

V terénu vynikal elegantní, technickou jízdou. Léta byl českou jedničkou mezi cyklisty-bikery. V roce 2005 skončil v celkovém hodnocení Světového poháru na 14. příčce, v jednom z dílů v Brazílii dojel šestý, což byl tehdy nejlepší český výsledek v prestižním seriálu. Životní výkon předvedl v roce 2009 v Holandsku, kde na evropském šampionátu obsadil šestou pozici. Teď Plzeňan Milan Spěšný předává bohaté zkušenosti svým následovníkům. V roce 2013 založil bikovou školu pro děti i dospělé pod názvem MS Bike Academy, která si rychle našla své místo v cyklistickém světě. Ostatně, o nadějích v sedle horských kol, jakými jsou Spěšného dcera Simona, Štěpán Krula či Martin Pešťák, určitě ještě uslyšíme.

„Na dráhu trenéra jsem se dal už v roce 2009, přestože dál mě baví i závodit. Chtěl jsem zkušenosti, které jsem za svou kariéru nasbíral, předávat dál a podílet se na výchově nových talentů. Na začátku nás byla malá skupinka závodníků od žáčků po dospělé. Dnes klub čítá okolo šedesáti členů,“ vypočítává Spěšný, letošní čtyřicátník. Mimochodem, jeden z jeho prvních svěřenců ještě předtím, než založil vlastní stáj - juniorský mistr světa Ondřej Cink, to právě pod Spěšného vedením dotáhl na svou premiérovou olympiádu v Londýně v roce 2012.

Jaký je hlavní cíl vaší cyklistické akademie. Vychovat nové reprezentanty?
Je to rozdělené. Věnujeme se jak cyklistům, kteří se chtějí věnovat profi-závodění, tak amatérským jezdcům. Chodí k nám děti od pěti let. Máme kvalitní instruktory, atraktivní tréninky. Naším cílem je hlavně mladé přilákat ke sportu. Nejde jen o cyklistiku, snažíme se o komplexní rozvoj a co nejzábavnější formou.

Co si pod tím představit?
Cyklistické tréninky se konají dvakrát týdně, pokaždé zhruba dvě hodiny. Zároveň pořádáme pravidelné kempy a tábory. V zimě jsou to například tři akce na horách s lyžováním a hrami, organizujeme i jarní soustředění v Toskánsku v Itálii a v létě dva kempy u nás. Pro ty starší cyklisty ve známém areálu v Novém Městě. A nedílnou součástí tréninků jsou i korigující cvičení, rozvoj kompletního svalového systému.

Věnujete se jen cyklistům na horských kolech?
Nejen jim. Závodíme i na silnici, v cyklokrosu nebo enduru, což je poměrně mladá cyklistická disciplína po vzoru obdobných soutěží na motorkách. Máme to rozdělené. MS Bike Academy se soustředí na činnost s malými dětmi, startují na menších, regionálních závodech, jde o všeobecnou aktivitu. A pak jsou tu nadějní závodníci pod hlavičkou MSBA Racing. S nimi objíždíme prestižnější závody, například Český pohár MTB, ale také akce v Rakousku či Německu. V minulém roce jsme byli například nejúspěšnějším týmem regionálního seriálu horských kol Becker cup, kde jsme ovládli hned pět kategorií a vyhráli i soutěž družstev. Pro mě je to fajn pocit vidět, jak se mladí zlepšují, řada z nich má potenciál i pro závody na dráze nebo na silnici.

Pořád se na startech některých závodů objevujete jako aktivní cyklista. Stále vás baví rvát se o prvenství?
Samozřejmě. Však jsem byl také pěkně naštvaný, když jsem v Becker cupu obsadil v kategorii třicátníku až druhé místo za Láďou Pakandlem z Líní! (směje se) Na technických tratích ještě stíhám, ale když jde jen o výkonnost, už to není na vrcholové úrovni. A pak to mám doma od dcery Simonky pěkně na talíři…